Cumartesi , 30 Mayıs 2015
Anasayfa » Dünya » Putin’in ardından Medvedev de soykırım dedi
Putin’in ardından Medvedev de soykırım dedi

Putin’in ardından Medvedev de soykırım dedi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 1915 katliamları ile ilgili soykırım ifadesini kullanması ve yüzüncü yıl törenleri için Erivan’a gitmesinin ardından Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev de soykırım ifadesini kullandı.

 

Ermenistan Başbakanı Ovik Abramyan’a 1915’de hayatını kaybedenlerle ilgili bir telgraf gönderen Rusya Başbakanı Medvedev, Ermeni halkının yas ve acısını paylaştığını, insanlığa karşı işlenen suçların hiçbir şekilde haklı gösterilemeyeceğini vurguladı.

 

Rusya hükümetinin resmi internet sitesinde bugün yayınlanan mesajda şu ifadeler yer aldı: “İçinde bulunduğumuz bu günlerde, tarihin en dramatik olaylarından biri olan Ermeni soykırımının kurbanlarını anıyor, Osmanlı İmparatorluğu’nda kitlesel baskılar sonucu hayatını kaybedenlerin yasını tutuyoruz.”
İnsanlık ve medeniyete karşı işlenen suçların haklı gösterilemeyeceğini ifade eden Medvedev, “Hepimizin görevi, bu korkunç trajedi hakkında gerçeğin korunması ve geçmişin felaketlerinin bir daha tekrarlanmaması için gereken her şeyin yapılması. Bu kısa sürede önce Erivan’da gerçekleşen törenlerde bir kez daha vurgulandı.” hatırlatmasında bulundu.

 

 

Etiketler: