Pazartesi , 1 Haziran 2015
Anasayfa » Güncel » Rüşvetten tutuklandı, devletin lojmanını eşine kiraladı!
Rüşvetten tutuklandı, devletin lojmanını eşine kiraladı!

Rüşvetten tutuklandı, devletin lojmanını eşine kiraladı!

 

Hürriyet gazetesinden Nurettin Kurt’un haberine göre Türk Hava Kurumu’nu milyonlarca lira zarara uğrattığı iddiasıyla oğlu ile tutuklanan eski genel başkanı Osman Yıldırım, bu kez yeni bir skandala imza attı. Yıldırım, eşinin boşaltmadığı lüks lojmanı cezaevinden karısına ‘kiraladı’.

Türk Hava Kurumu’nda (THK) yolsuzluk soruşturması kapsamında genel başkan Osman Yıldırım ve oğlu Emre Yıldırım 2 Kasım’da tutuklandı. 29 Aralık’ta yapılan “olağanüstü genel kurul” ile Vacit Öktem THK’nın yeni genel başkanı seçildi. Böylece Osman Yıldırım’ın THK ile bir bağı kalmadı.

 

LOJMANI BOŞALTMIYOR

THK, Yıldırım’ın eşi Sultan Yıldırım’ın oturduğu Çayyolu semtindeki lüks lojmanı boşaltma kararı aldı. Tahliye kararı 2 kez tebliğ edilmesine rağmen Sultan Yıldırım, evi bir türlü boşaltmadı. Bu gelişmeler üzerine THK, lojmanın elektrik, su ve doğalgazını ilgili kurumlara müracaat ederek kapattırdı. Ancak Sultan Yıldırım tüm bu müdahalelere rağmen lojmanı boşaltmaya yanaşmadı.

 

CEZAEVİNDEN ‘KİRALADI’

İddiaya göre, Sultan Yıldırım sahte bir kira kontratı hazırlattı, kontratta da kiracı olarak kendisini; kiraya veren olarak da cezaevindeki kocasını gösterdi. Sözleşmede lojmanın kirası 1000 lira olarak gösterildi. 1 Ocak tarihli sahte kira kontratı ile Sultan Yıldırım, kapalı olan doğalgaz, elektrik ve su abonelik işlemlerini hizmete açtırdı. Olayı öğrenen THK’nın yeni yönetimi, 8 Nisan’da Ankara Cumhuriyet Savcılığı’na, “özel belgede sahtecilik” iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

 

‘EŞİNİN ESTETİSYENİNİ HEYET BAŞKANI YAPTI’

Yeni THK Genel Başkanı Vacit Öktem, eski başkan Osman Yıldırım hakkında şikâyette bulunarak “Kurumu cezaevinden yönetmeye devam ediyor” demişti. Öktem, “Yıldırım, yüksek okulunda sekreter olarak görev yapan kardeşi İbrahim Y.’yi THK Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başdanışmanı, eşinin estetik doktoru Tacettin G.’yi ise mütevelli heyeti başkanı olarak atadı. Pisliği ortaya çıkmaması için Atatürk’ün bize emaneti kurumu kapattırmak istiyor” dedi.

 

OĞLUNA 1 MİLYON ÜCRET

Rüşvetten tutuklanan Osman Yıldırım, 50 bin TL’lik aylık gelir beyan etti. Oğul Emre Yıldırım ise rüşvet olduğu iddia edilen 1 milyon TL için, ‘Danışmanlık ücreti’ dedi.

 

BİR ANDA 41 GAYRİMENKUL

Osman Yıldırım’ın THK Genel Başkanı olduğu 2009-2013 yılları arasında gayrimenkul sayısı 8’den 41’e çıktı. 1 günde 21 parça gayrimenkul satın aldı.

Etiketler: