Salı , 2 Haziran 2015
Anasayfa » Güncel » Sedat Ergin’e tutuklama talebi… Gazeteciler ayakta!
Sedat Ergin’e tutuklama talebi… Gazeteciler ayakta!

Sedat Ergin’e tutuklama talebi… Gazeteciler ayakta!

Hürriyet Gazetesi’nin Mısır’ın darbe ile devrilen Cumhurbaşkanı Mursi hakkındaki idam kararını yayınlama şeklinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı tehdit edecek şeklinde yapıldığını iddia eden avukat Rahmi Kurt, gazete yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulundu. Avukat Kurt, ayrıca aralarında gazetenin Sorumlu Müdürü İzzet Doğan ile Yayın Yönetmeni Sedat Ergin’in de aralarında olduğu birçok yöneticinin tutuklanma talebiyle Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilmesi talebinde de bulundu.

 

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’na dilekçe ile suç duyurusunda bulunan Avukat Kurt, Hürriyet Gazetesi’nin “Yüzde 52 ile seçilen Mursi idam cezasına çarptırıldı” haberi ile Erdoğan’a aba altından sopa gösterdiğini ileri sürdü. Avukat Rahmi Kurt, suç duyurusunda, “Bizce Doğan Medyası bu haber ile sayın Cumhurbaşkanımıza ‘bak fazla böbürlenme, aldığın oylara güvenme, ayağını denk al, sen de yüzde 52 ile seçildin ama gördüğün gibi yüzde 52 ile seçilen Mursi de idama mahkum edildi’ mesajı vererek tehdit etmek ve korkutmaktı. Başını Doğan Grubu’nun çektiği bir kısım medya ve bizce hiçbir ehemmiyeti ve kalibresi olmadığı halde kendini ‘Aydın’ sanan bir sanatçı (!) grubu halen ‘Darbe’ özlemi ve ihtirası içinde bulunmaktadır. Bu güruhun amacı eski Türkiye’nin geri gelmesi ve bedeli ne olursa olsun mevcut hükümetin ve seçilmiş Cumhurbaşkanı’nın devrilmesi, hatta yargılanmasıdır. Çünkü bu güruh mimarının Erdoğan olduğu yeni Türkiye’de istedikleri gibi at koşturamamaktadır.” ifadelerini kullandı.

 

Avukat Kurt, Hürriyet Gazetesi’nin bu haber ile “Halkı Irk, Din, Dil, Ayrımı Gözeterek Kin ve Düşmanlığa Tahrik Etme”, “Halkı Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ne Karşı Silahlı Eyleme Teşvik Etme”, “Suçu ve Suçluyu Övme”, “Terör Örgütü Propagandası Yapma”, “Adam Öldürmeye Azmettirme”, “Anayasal Düzeni Yıkmaya Çalışma” ve “Cumhurbaşkanına Tehdit ve Hakaret” suçlarını işlediğini öne sürdü.

 

4 sayfalık suç duyurusu dilekçesinde, Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş Yetkilileri, Sorumlu Müdür İzzet Doğan, Yayın Yönetmeni Sedat Ergin ve Hürriyet Gazetesi’nin Web Sitesi Yetkilileri hakkında iddianame hazırlanıp Türk Ceza Kanunu (TCK)’nun ilgili maddeleri gereğince cezalandırılmasını talep etti. Avukat Kurt, ayrıca bu şahısların tutuklanma talebiyle Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilmesini de istedi.

 

Kurt, haberin basın ve meslek kanunları aykırı olduğunu da iddia ederek, bununla ilgili gerek tüzel kişilik gerekse de sorumlular hakkında disiplin soruşturması anlamında ilgili yerlere ihbarda bulunulmasına karar verilmesini de talep etti.

 

TUTUKLAMA TALEBİNE TGC TEPKİ GÖSTERDİ

 

TGC, Sedat Ergin ve Doğan Medya Grubu’nun bazı yöneticileri hakkında  yapılan tutuklama talepli suç duyurusunu basın ve düşünceyi ifade özgürlüğüne yeni bir darbe olarak niteledi. TGC Yönetim Kurulu’nun açıklamasında şu görüşler yer aldı:

 

“Gazeteciliği terörizmle bağdaştıran ve her eleştiriyi darbecilik olarak tanımlayan iktidar son olarak niyet okumaya karar vermiştir.

 

Hürriyet Gazetesi’nde yayınlanan Mısır eski devlet başkanı Mursi hakkındaki idam kararıyla ilgili bir haberin veriliş biçiminin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a tehdit diye algılanması son yıllarda iktidarın alışılmış ‘medyayı sindirme’ pratiği haline gelmiştir.

 

Daha önce de birçok kez vurguladığımız gibi, basın ve düşünceyi ifade özgürlüğünden, çok seslilikten ne anlaşılması gerektiği konusunda toplumsal bir uzlaşıya acil ihtiyaç vardır.

 

Bu alandaki hakların kullanılmasının siyasiler ve iktidarlar, hatta yargı organları tarafından nasıl anlaşılması gerektiği artık netleşmelidir.

 

Bir başka açıdan da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihatlarında açıkça belirtildiği gibi basın özgürlüğü, devlet ve toplumun bir bölümünün aleyhinde olan çarpıcı, şok edici, rahatsız edici haberler için de geçerlidir. Özellikle basın söz konusu olduğunda bu ilkelerin özel bir önem kazanacağı açıktır.

 

Aksi halde Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen gazetelerinden birinin Genel Yayın Yönetmeni olan Sedat Ergin’in tutuklanma istemi ve bu istemin kabul görmesi ülkede basın özgürlüğünün sonuna gelindiği anlamını taşıyacaktır.

 

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti olarak basın üzerinden toplumu kutuplaştıran ve geren baskıcı uygulamalardan bir fayda sağlanamayacağını düşünüyor, halkın barış ve huzur içinde yaşaması için tüm siyasetçilerin sorumlu davranması gerektiğini hatırlatıyoruz.”

 

 

Etiketler: