Pazar , 31 Mayıs 2015
Anasayfa » Güncel » Skandal: ‘Fahri Hemşehrilik Beratı’ almak için çağrıldı; ama Erdoğan’ın bir talimatı…
Skandal: ‘Fahri Hemşehrilik Beratı’ almak için çağrıldı; ama Erdoğan’ın bir talimatı…

Skandal: ‘Fahri Hemşehrilik Beratı’ almak için çağrıldı; ama Erdoğan’ın bir talimatı…

Amerikan New York Times Gazetesi’nin Pulitzer Ödüllü yazarı Stephen Kinzer’e bugün Gaziantep’te verilecek “Fahri Hemşehrilik Beratı”, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı eleştiren yazısı nedeniyle son anda iptal edildi.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, yazılarıyla Zeugma Mozaik Müzesi’nin dünyada tanıtımına büyük katkıda bulunmasından dolayı Stephen Kinzer’e “Fahri Hemşehrilik Beratı” verilmesini kararlaştırmış ve ünlü gazeteciyi şehre davet etmişti.

Belediye’nin organize ettiği büyük çaplı tören için hazırlanan davetiyeler ABD büyükelçiliği dâhil birçok kuruma gönderilmişti. Beratı almak üzere dün Gaziantep’e gelen yazar kötü bir sürprizle karşılaştı. Kinzer’e “Fahri Hemşehrilik Beratı”nın verilemeyeceği söylenirken, karara sebep olarak ise Erdoğan’ın yardımcılarından birisinin Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’i arayarak bu yönde talimat vermesi gösterildi.

Zaman’a konuşan Kinzer şöyle dedi:

“Bu sabah Gaziantep’e geldim. Çok şık bir tören organize etmişler. Resepsiyon için Zeugma Mozaik Müzesi ayarlanmış. Biletler basılmış. Ankara’dan özel bir tercüman getirtilmiş. Fakat bu sabah organizatörler utanarak yanıma geldi. Törenin ve fahri vatandaşlığımın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın şahsi talimatı ile iptal edildiğini söylediler.”

Kinzer, açıklamasında “Bana söylenene göre, Erdoğan’ın bir yardımcısı Belediye Başkanı’nı aramış. Ardından bir faks çekilerek benim ‘hükümetin ve Türkiye’nin düşmanı’ olduğum yazılmış” ifadelerini kullandı.

Bu konuda bir de yazı yazan Kinzer,

Kinzer, “Bu, kariyerimde ve yaşamımda sıra dışı bir haftaydı. Başlangıçta da öyleydi – ama, umduğum gibi devam etmedi” sözleriyle başlayan yazısında, “Buraya (Gaziantep) Salı sabahı büyük bir onur için gelmiştim. (Büyük Şehir) Belediye Başkanı ve Meclisi aylarca önce, Roma (Zeugma) mozaiklerinin seller altında kalmaktan kurtarılmasını sağlayan haberlerim için beni fahri hemşehri ilan etmişti” dedi ve ekledi:

“Cömert bir tören planlandı. Biletler alındı. Bozuk Türkçemi kullanmak zorunda kalmamam için profesyonel bir tercüman ayarlandı. Bununla birlikte, ulaştıktan sonra, oldukça utandığı anlaşılan evsahiplerim karşıma geçip oturdular ve törenin ve fahri hemşehriliğimin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kişisel emriyle iptal edildiğini söylediler. Bu emir, Gaziantep (Büyükşehir) Belediye Başkanı’na, ben Paris’te Birleşmiş Milletler Konferansı’ndayken ulaşmış. Daha sonra buradaki arkadaşlarımdan öğrendiğime göre, Erdoğan’ın yardımcıları (Büyükşehir) Belediye Başkanı’na yolladığı faksta ‘hükümetin ve Türkiye’nin düşmanı’ olarak nitelendirilmişim. Kanıt olarak da, 4 Ocak’ta (2015) Boston Globe’da yazdığım bir yazıda Erdoğan’nı eleştirdiğim paragraf eklenmiş.”

MUHTERİS DİKTATÖR

New York Times gazetesinin eski Türkiye şefi Stephen Kinzer, ocak ayında Boston Globe gazetesinde yayımlanan makalesinde “Hırslı diktatör, Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2014’te ülkesinin stratejik gücünü ciddi ölçüde harcadı” ifadelerini kullanmıştı. Makalede çağdaş küresel liderliğin nasıl olması gerektiğini irdeleyen Kinzer, Erdoğan’ı siyasi cinnet getirmekle de suçlamıştı. Kinzer söz konusu yazıda Erdoğan için ‘muhteris diktatör‘  ifadesini kullanmış, ‘2014’te ülkesinin stratejik gücünün büyük bölümünü feda ettiğini’ yazmıştı.

DHA/ZAMAN

 

Etiketler: