Pazartesi , 1 Haziran 2015
Anasayfa » Güncel » Soma patronunun adamları gazetecileri dövdü
Soma patronunun adamları gazetecileri dövdü

Soma patronunun adamları gazetecileri dövdü

Manisa’nın Soma İlçesi’nde acının yıldönümünde, 301 madencinin hayatını kaybettiği facia ocağında, büyük felaketin başladığı saat olan 15.15’te sendikalar ve işçiler açıklama yaptı.

 
DİSK Genel Başkanı Kani Beko, KESK Genel Başkanı Lami Özgen ile siyasi parti ve sendika temsilcileri, özel güvenlik görevlilerinin engellemelerine rağmen hayalet tesisten farkı olmayan maden ocağına girmeyi başardı.
Ocağın tam giriş kapısına geldikleri anda ise, özel güvenlik görevlileri basın mensuplarının görüntü almasını engellemeye çalıştı. Kısa süreli arbedenin ardından, güvenlik görevlileri bölgeden uzaklaştı, protesto için gelenleri uzaktan izledi.

 
Ardından ilk olarak işçiler adına basın açıklaması yapıldı. İşçiler haklarının verilmesini isteyip, sözlerin tutulmasını beklediklerini söyledi. Ardından KESK Genel Başkanı Lami Özgen, basın açıklaması yaptı. Özgen, Somayı unutmamak ve unutturmamak için mücadele ettiklerini söyledi.

 
Bir grup işçinin madenin kapalı olan giriş kapısına çelenk ve çiçek bırakmasının ardından burada en büyük acıyı ise, maden işçisi Oğuz Ateş yaşadı. Ocağın giriş kapısı önünde dizlerinin üzerine çöküp gözyaşı döken Oğuz Ateş, “Ben o gün burada kurtarma çalışmalarına katıldım. İçerideki büyük felaketi anladığım an, kurtarma çalışmalarına katılmak için can atan arkadaşlarımı uyarıp girmelerini engelledim. Sonrasında çalışan arkadaşlarımız gibi kurtarmayla gidenler de can verdi. Bir yıl sonra değişen, bize kalan büyük acıdan başka bir şey yok. Burada aynı acıyı bir kez daha yaşadım. Burada 7 yılım geçti. Bu kapının yapılmasında elim var. Arkadaşlarımız burada şehit oldular” dedi.
Basın açıklamasının ardından katılımcılar dağıldığı sırada yine özel güvenlik görevlileriyle aralarında kısa süreli sözlü tartışmalar da yaşandı. Maden ocağında az sayıda kişinin çalıştığı, tüm tesislerin boş olduğu gözlenlendi.

Etiketler: