Pazartesi , 1 Haziran 2015
Anasayfa » Güncel » Soma’da heykel krizi… Kömür heykeli gitti, ay yıldız geldi
Soma’da heykel krizi… Kömür heykeli gitti, ay yıldız geldi

Soma’da heykel krizi… Kömür heykeli gitti, ay yıldız geldi

Soma’da madenci şehitliğinin projesinde yanan kömür heykeli madenci ailelerinin tepkisini çekti. Ailelerin verdiği dilekçelerle projeden kömür heykeli kaldırıldı, yerine ay yıldız konuldu. Ailelerin verdiği dilekçede, yanan kömür yerine elinde kazma ve feneri olan madenci heykelinin daha uygun olacağını ifade ettikleri ortaya çıktı.

Manisa’nın Soma ilçesinde geçen yıl meydana gelen faciada yaşamını yitiren 301 madenci, birinci yıldönümü olan 13 Mayıs’ta etkinliklerle anıldı. Anma programı, Manisa Büyükşehir Belediyesi’nce Soma Belediye Mezarlığı içinde yaptırılan maden şehitliğinde dualar eşliğindeki açılışla başlarken, yapımı gecikmeli tamamlanan şehitliğe konacak yanan kömür anıtının yerinde ay yıldız olduğu görüldü.

Hürriyet’ten Banu Şen’in haberine göre madenci aileleri, neredeyse hiçbir gün boş bırakmadıkları şehitlikte yanan kömür heykelini istemedi.

 

‘ANLAYIŞLA KARŞILADILAR’

Bu kendilerini rahatsız edeceği için dilekçe verdikleri, yanan kömür yerine elinde kazma ve feneri olan madenci heykelinin daha uygun olacağını ifade ettikleri ortaya çıktı. Komite üyesi İsmail Çolak şu bilgileri verdi:
“Yanan kömür heykelini kesinlikle istemediğimizi söyledik. Onlar da bizi anlayışla karşıladı. Etkileneceğimizi düşünmemişler. Art niyet olmadan tamamen iyi niyetle. Ama tabii şehit aileleri burada asılı olan projede bile o şekli görünce rahatsız oluyordu.Dilekçe yazdık. Yapılmayacak. Fenerli kazmalı madenci heykeli uygun olabilir. Onlara yakışır bir heykel… Mimar Sinan Üniversitesi üstlenmiş. Zaten bizim şatafata ihtiyacımız yoktu. Siyah mermerlere de… Yapmazlarsa önemli değil yaparlarsa da bir şey demeyiz.”

 

BOŞ YERE KONULACAK

 

Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı 7.965 metrekarelik inşaat alanında: Madenci anıtı, içsel havuz, şehitlikte bulunan 39 madencinin mezar yeri düzenlemesi, memleketlerine defnedilenler için siyah mermerden hazırlanan anma taşı ve ziyaretçiler için oturma alanları planlandı. Anıt tamamlanınca şimdilik boş bırakılan yere konacak.

Etiketler: