Pazartesi , 1 Haziran 2015
Anasayfa » Güncel » Valilikten skandal savunma: ‘Gezi’de müdahaleler makuldu’
Valilikten skandal savunma: ‘Gezi’de müdahaleler makuldu’

Valilikten skandal savunma: ‘Gezi’de müdahaleler makuldu’

Dönemin valisi Hüseyin Avni Mutlu, “ikna edici bir dil kullanılsaydı, olayları daha kolay atlatabilirdik” derken, Valilik adına savunma yapa Emniyet müdürlüğü, “Hizmet kusurundan bahsedilemez. Görevliler mevzuat hükümlerini uygulamıştır” dedi.

 

Gezi eylemleri için “ikna edici bir dil kullanılsaydı, olayları daha kolay atlatabilirdik. Konuşamayacağım şeyler var” diyen dönemin İstanbul Valisi Hüseyin Mutlu’nun aksine İstanbul Valiliği adına Gezi’deki polis şiddetine ilişkin davada savunma yapan Emniyet müdürlüğü farklı açıklama yaptı. Gezi’de polis şiddeti mağduru olan Aydın Aydoğan’ın açtığı tazminat davasında İstanbul Valiliği adına savunma yapan İl emniyet Müdürlüğü savunmasında skandal ifadeler kullanıldı.

 

Türk Tabipler Birliği verilerine göre tazyikli su, biber gazı ve plastik kurşunlardan dolayı 7 bin 478 kişi yaralandığı, 91 kişinin kafa travması geçirdiği, 10 kişi gözünü kaybettiği Gezi Eylemlerindeki polis müdahalesi için Emniyet Müdürlüğü “hizmet kusuru yok, mevzuat uygulandı” dedi. Emniyet müdürlüğü ayrıca Gezi’de bacağına gaz kapsülü isabet ettikten sonra aşil tendonu kopan ve yürümekte zorluk yaşayan Aydın Aydoğan’ın iddiasını soyut buldu. İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün savunmasına göre Aydoğan’ın yarası gaz kapsülüyle değil “düşme ve ayağının burkulması”yla gerçekleşmiş olabilir. İstanbul Emniyeti’nin skandal savunmasına Gezi’de yaralanan Aydoğan’a ilk müdahaleyi yapan dönemin Türk Tabipler Birliği Başkanı Prof. Dr. Özdemir Aktan itiraz etti. Taraf’a konuşan Prof. Aktan, Aydoğan’ın yarasının darbe sonucu meydana gelebileceğini anlatarak gerekirse mahkemede şahitlik yapabileceğini belirtti.

 

“BiBER GAZI DEĞİL, AYAK BURKULMASI”

 

Gezi’de polis şiddeti mağduru olan Aydın Aydoğan’ın İçişleri Bakanlığı ve İstanbul Valiliği’ne açtığı 101 bin liralık maddi ve manevi tazminat davasında Valilik adına savunma yapan İstanbul Emniyet Müdürlüğü skandal bir müdafaa yaptı. Eylemcilerin dağılmalarını isteyen Güvenlik güçlerine “taş, bilye, bira şişesi atarak” saldırıda bulundukları iddia edilen savunmada “Güvenlik güçleri de makul seviyede olmak kaidesiyle gerekli müdahalelerde bulunarak gaz, su ve fiziki olarak müdahalede bulunmuştur” denildi.

 

Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu’na, Çevik Kuvvet Yönetmeliği’ne atıf yapılan savunmada, “Söz konusu olayda valiliğimizin hizmet kusurundan bahsedilemez, görevlilerimiz mevzuat hükmünü uygulamıştır” ifadesi kullanıldı. Skandal savunmada ayrıca olaylarda biber gazı kullanan polislerin bu konuda “tecrübeli, ve eğitimli” olduğunun altı çizilerek, Aydoğan’ın yarasının biber gazı kapsülünden değil, “ayağın burkulması, bir yere takılması, gibi gün içinde karşılaşılan kazalarda” meydana gelmiş olabileceği iddia edildi.

 

‘DAHA KOLAY ATLATILABİLİRDİ’

 

Polisin orantısız şiddetiyle hatırlanan 1 Mayıs ve Gezi Parkı eylemleri sırasında İstanbul Valiliği yapan Hüseyin Avni Mutlu, sorumluluğu üstünden atıp, “Gezi’de ikna edici bir dil kullanılsaydı, olayları daha kolay atlatabilirdik. Konuşamayacağım şeyler var, ileride kitap yazıp hepsini anlatabilirim” diye konuştu.

 

 

SÜMEYRA TANSEL

Etiketler: