Perşembe , 14 Mayıs 2015
Anasayfa » Güncel » Yanlış yapana 50 bin lira ceza!
Yanlış yapana 50 bin lira ceza!

Yanlış yapana 50 bin lira ceza!

İzmir’de, Gediz Üniversitesi tarafından düzenlenen Tüketici Hukuku Sempozyumu’nda konuşan Prof. Dr. Tekin Memiş, firmaların telefonla arayarak, kısa mesaj ve elektronik posta göndererek yaptığı ticari tacizin, 1 Mayıs’ta yürürlüğe girecek yeni kanunla son bulacağını söyledi.

Prof. Dr. Memiş, “1 Mayıs’tan itibaren uymayanlara bin TL’den başlayıp 50 bin TL’ye varan para cezaları kesilecek” dedi.

Gediz Üniversitesi Hukuk Fakültesi, ‘Tüketici Hukuku Sempozyumu’ düzenledi. İzmir Birinci Tüketici Mahkemesi Hakimi Ahmet Yıldırım, İstanbul Şehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden Prof. Dr. Tekin Memiş, Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden Doç. Dr. Emre Gökyayla, Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden Doç. Dr. Murat Aydoğdu ile Doç. Dr. Serkan Ayan, Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden Doç. Dr. Murat Atalı ve Gediz Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden Doç. Dr. Vural Seven ile Yrd. Doç. Dr. Ahmet Türkmen konuşmacı olarak katıldı.

1 MAYIS’TA YÜRÜRLÜĞE GİRECEK

Başta bankalar olmak üzere firmaların tüketicileri telefonla görüşmeye zorlaması, SMS ve elektronik postalarla rahatsız etmesi de sempozyumda ele alındı. Prof. Dr. Tekin Memiş, komisyon başkanlığını üstlendiği ‘Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’un buna son vereceğini açıkladı. Prof. Dr. Memiş, 23 Ekim’de Meclis’te kabul edilen yasanın 1 Mayıs 2015’te yürürlüğe gireceğini dile getirerek şunları söyledi:

“Bankalar ve bazı firmalar kişileri cep telefonlarından ısrarla arıyor, açmazsanız da aramaya devam ediyor. Aynı şekilde hiç ilginiz olmayan yerlerden SMS’ler ve elektronik postalar yağmur gibi yağıyor. Bu kanunu hazırlarken üzerinde en fazla durduğumuz konu istenmeyen ticari SMS’ler, telefon aramaları, elektronik postalar ve faks iletileri oldu.
CİDDİ MÜCADELE

Tüketicilerin şikayetçi olduğu bu durum nedeniyle bankalara ve GSM operatörlerine karşı ciddi mücadele verdik. Bize karşı kulisler yapıldı, lobi faaliyetleri yürütüldü, bu yüzden kanun 2 yıl bekletildi. Tüm bunlara rağmen, tıpkı Avrupa ülkelerinde olduğu gibi tüm ticari mesajlara önceden izin şartı getirilmesini ve tüketicinin talebi halinde sonradan da iptal edilebilmesini kanuna ekledik. Bu haliyle Meclis’te kabul edildi. 1 Mayıs’tan itibaren uymayanlara bin TL’den başlayıp 50 bin TL’ye varan para cezaları kesilecek.”

KİŞİSEL VERİLERE KORUMA

 

RESIMID_15303798

Prof. Dr. Memiş, yeni yasanın kişisel bilgileri de koruyacağını vurguladı. Kişisel verilerin korunmasının, kanunun önemli hedeflerinden olduğunu kaydeden Prof. Dr. Memiş şöyle konuştu:

“Bu konunun önemi gelecekte daha da anlaşılacak. Çünkü her tarafta elektronik izler bırakıyoruz. Adeta camdan insanlar haline geldik, içimiz de dışımız da şeffaflaştı. Nerede, ne yaptığımız artık gizli ve saklı değil, iletişim araçları sayesinde her yerde iz bırakıyoruz. Alışkanlıklarımız, kimlerle görüştüğümüz, nerelere gittiğimiz, arkadaşlarımız kısacası bize dair her şey elektronik ortamda mevcut.

Bu bilgilerin özel sektöre karşı korunması, istemediğimiz yerlere verilmesinin engellenmesi gerekiyordu. Kanun işte bunu hedefliyor. Firmalar, ticari işlemler nedeniyle elde ettiği kişisel verilerin saklanmasından ve güvenliğinden sorumlu olacak ve kişinin onayı olmadan 3’üncü kişilere artık iletilemeyecek.”

Etiketler: