Perşembe , 28 Mayıs 2015
Anasayfa » Güncel » Yüzlerce mimar ve mühendisten HDP’ye destek kararı
Yüzlerce mimar ve mühendisten HDP’ye destek kararı

Yüzlerce mimar ve mühendisten HDP’ye destek kararı

İstanbul’da bin 200’e yakın mimar, mühendis ve şehir planlamacısı 7 Haziran’daki seçimlerde Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) destek vereceklerini açıkladı.

Beyoğlun’da bulunan Cezayir lokantasında 1154 mimar, mühendis ve şehir planlamacısının imzasının bulunduğu deklarasyonda 7 Haziran’daki seçimlerde HDP’ye destek vereceği açıklandı. Deklarasyona imza atanlar, barajı yıkmak, barışı sürdürmek ve diktatöre dur demek için vatandaşlara 7 Haziran’da HDP’ye oy vermek içinde bir çağrıda bulundu. HDP’nin İstanbul 2. Bölge milletvekili adayı Deniz Zarakolu, “Özgürlüklerimizi ve haklarımızı almak için bizi çok büyük günler bekliyor. Bunun daha fazla bedel ödemenin ve daha büyük zorluklarla mücadele etmenin daha kolay yolu şuanda gerçekten de 7 Haziran’da HDP’ye oy vermektir. HDP’ye verilen her oy meclise giren her milletvekili AKP’nin planlarını suya düşürecektir. Ve AKP bunun bilincindedir. AKP-CHP’den daha çok kendisine HDP’yi rakip görmektedir. Aslında AKP ve CHP arasında projeler bakımından bir fark olmadığı ortadadır. Gerçek alternatif hep beraber kuracağımız HDP’nin ortaya koyacağı projelerdir. AKP aslında örgütlü toplumdan korkmaktadır.” diye konuştu.

HDP İstanbul İl Örgütü Eş Genel Başkanı Cesim Soylu, ise katılımlardan dolayı mutlu olduğunu açıkladı. Soylu, “Mimar ve mühendis arkadaşlarımızın HDP’yi destekleme yönündeki kararlılığını ve deklarasyonunu son derece anlamlı bulduğumu ifade etmek istiyorum. Kuşkusuz mimar, mühendis ve şehir plancıları desteğini sadece siyasi bir destek olarak algılamıyoruz. Bunun da ötesinde ülkemizdeki bütün altyapı sorunlarına en hakim meslekler olarak çözüm önerileri ve perspektifleri bize anlamlı bir katkı olduğunu ifade etmek istiyorum.“ şeklinde konuştu.

Türkiy’de barışı inşa etmek için daha çok çalışacaklarını belirten Soylu şunları dile getirdi: “Kuşkusuz bu seçim sürecinde partimize dönük ilgi giderek artmakta. Bir çok toplumsal kesim HDP desteğini deklare ermektedir. Bu bazı illerimizde aşiretlerin desteği şeklinde oluyor. Bugün de mimar ve mühendis arkadaşlarımızın desteği biçimindedir. Bunu son derece değerli buluyoruz. Bizde gerçekten de ülkemizin geleceğini özgürlükçe, ve barışla inşa etmek için seçim sürecinde daha yoğun giriyoruz. Bu kalan kısa süre içerisinde de bütün enerjimizi gerçekten de bu barajı yerle bir ederek bu ülkenin geleceğini karartmak isteyen diktacı, tekçi anlayışlara dur demek için sonuna kadar çabamızı sarf edeceğiz. Türkiye’de demokrasi, özgürlük ve barış isteyenleri daha güçlü platformlarda birleştirmiş olmanın gereğini yapmış olacağız.”

CİHAN

Etiketler: