Cuma , 8 Mayıs 2015
Anasayfa » Güncel » 1 Mayıs raporu: Akıl hastasına gözaltı, kadınlara çıplak arama
1 Mayıs raporu: Akıl hastasına gözaltı, kadınlara çıplak arama

1 Mayıs raporu: Akıl hastasına gözaltı, kadınlara çıplak arama

Adalet için Hukukçular grubu, 1 Mayıs’ta yaşanan hak ihlallerine ilişkin ön rapor hazırladı. İç Güvenlik Yasası’nın kabulüyle birlikte bu yılki müdahalenin daha sert olduğu, hak ihlallerinin arttığı vurgulanan raporda raporlu akıl hastasına gözaltıdan, kadınlara çıplak aramaya, araçda gözaltındakileri döverek gezdirip kayıt altına almadan bırakmalara kadar pek çok ihlal iddiası dile getirildi.

Ali Dağlar’ın Hürriyet’te yer alan haberine göre rapor şöyle:

EMRİ BEN VERDİM!

1.Sabah 08:00’den itibaren Avcılar ve Kadıköy yönünden Beşiktaş’a gelen otobüslerin yolu kesildi ve çeşitli bahanelerle otobüsler engellendi.

2.Sabah 9.00’dan itibaren gözaltılar başladı, geceyarısına kadar gözaltı listesi oluşturulmadı. Kaç kişinin gözaltında olduğu bilgisi verilmediği için kayıp isimler tespit edilemedi.

3.Çevre emniyetlere gönderilen gözaltı araçları Vatan’daki merkeze yetkisizlik nedeniyle geri gönderildi, keyfi gözaltı süresi uzatıldı.

4.Araçlar gece yarısı diğer emniyetlere götürülürken kaç kişinin, kimin, hangi emniyet birimine götürüldüğüyle ilgili avukatlara bilgi verilmedi.

 

KADINLARA ÇIPLAK ARAMA

5.Nöbetçi hakim ve savcılar yetkili olmadıklarını söyleyerek yakalama/gözaltı kararlarına itiraz dilekçelerini almak istemedi, avukatlar zorla verdi.
6.Gece yetkili olan savcı Okan Özsoy “emri ben verdim, 4 gün gözaltı veriyorum, aramayın beni” diyerek iç güvenlik yasasının ilk pratiğini hayata geçirdi.
7.Çağlayan nezaretinde tutulan tüm kadınlara çıplak arama yapıldı. Gayrettepe’de nezarethaneye giriş yaparken yine çıplak aramaya maruz bırakıldılar. Avukatların müdahalesi üzerine uygulamaya derhal son verildi. Çocuk büroya götürülen kız çocuklarından birine de çıplak arama yapıldı.

 

DOKTORLAR ARAÇTA SORDU: “İYİ MİSİNİZ?”

8.2 Mayıs günü gözaltılara itiraz için adliyede olan avukatları savcı odasından kovdu, bir kadın avukatın üzerine yürüdü.
9.2 Mayıs günü savcı emniyette susma hakkını kullanan kimi şüphelilerin ifadelerini dahi almadan tutukluluk talebiyle nöbetçi hakime sevk etti.
10.2 Mayıs günü Nurtepe’de gözaltına alınan Semih S. ve Orhan Ş. “kamu malına zarar vermek” ve “toplantı ve gösteri yürüyüşü kanununa muhalefet etme” suçlarından tutuklandılar.
11.Sağlık raporu alınmak üzere hastaneye gidildiğinde doktorlar gözaltındakilere aracın içinde iken “iyi misiniz” demek suretiyle başka hiçbir darp ve/veya yaralanma incelemesi ve kontrol yapmaksızın rapor düzenledi.

RAPORLU AKIL HASTASINA GÖZALTI

12.Akıl hastalığı olan bir kişi sağlık raporuna rağmen gözaltında tutuldu ve sözlü olarak şiddete maruz bırakıldı. Üstelik sağlık muayenelerinde bu durum kayda geçirilmedi.
13.Emniyettekiler avukatlarla görüşmeme kararı aldıklarını söyleyip bilgi vermekten kaçındılar.
14.Gözaltına alınan yüzlerce kişi herhangi bir işlem yapılmaksızın araçlarda gezdirilip dövülerek karakollara getirilmeksizin serbest bırakıldı.
15.1 Mayıs sabahı gözaltında bulunan ve yaşı 18 yaşından küçük çocuklar Vatan’da saatlerce araçta bekletilerek, gece yarısı Üsküdar Çocuk Karakolu’na sevk edildi, oradan bırakıldı.

ÖĞRETMENİN KOLU GÖZALTINDA KIRILDI

16.Adnan Özkaçmaz isimli kişi 7 kişi ile birlikte 1 Mayıs 2015 günü 22:00 sularında İstiklal Caddesi’nde gözaltına alınarak bir depoya götürüldüler ve kelepçeli olarak tutuldular. 17.Araçlarda gözaltındakileri polis yer yer darp etti, öğretmen Akman Şimşek’in kolunu kırdı.
18.Akman Şimşek’in kolunu kıran polisin sicilini tespit etmek isteyen Av. Recep Sancaktar polis aracının önündeki camdan içeri bakmaya çalışırken demir perdeyle kafası sıkıştırılmak istendi, avukat hastaneye götürüldü.

BIÇAKLAYAN BIRAKILMIŞ

19.Özgür Altunbilek isimli gösterici Sinan Şevket Balcı tarafından bıçaklanarak yaralandı. 1 Mayıs’a katılan yüzlerce kişinin gözaltı süresi uzatılırken saldırgan Balcı adli kontrol hükümleri uygulanmak üzere serbest bırakıldı.
20.Hastanede yatan Altunbilek’i şikâyetinden vazgeçirmek için defalarca sivil polis hastaneye gönderildi. Özgür Altunbilek baskılardan kurtulmak için hastaneden erkenden ayrılıp evine gitti. 21.Gözaltında bulunanların avukatları 1 Mayıs 2015 günü saat 19:00-21:00 arası Vatan Emniyet’e alınmadılar, yapılan ısrar ve şikayetler sonucu uygulamaya son verildi.
22.Tüm 1 Mayıs dosyaları için hakim tarafından kısıtlama kararı getirildi, avukatlara konu hakkında bilgi verilmedi, avukatların dosyalara ulaşması engellendi.

Etiketler: