Cumartesi , 4 Nisan 2015
Anasayfa » Güncel » 1 milyon korsan kitap!
1 milyon korsan kitap!

1 milyon korsan kitap!

Ankara Sincan İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliği ekiplerince yapılan operasyonda piyasa değeri 5 milyon TL olduğu değerlendirilen 1 milyon civarında korsan kitap ele geçirildi. Aralarında İngilizce, Fransızca, Rusça ve Almanca kitapların da bulunduğu kitapların okul önlerinde ve kitapçılar aracılığıyla piyasaya sürüldüğü belirlendi.
Kitapları özellikle yabancı dil ağırlıklı üniversitelerin öğretim yılı açılışına yakın İstanbul’dan getirdiklerini belirten kitapların sahibi B.G; “Bu kitapları dört ay önce buraya koydum. Üniversite önlerinde satıyorum. En düşük kitap fiyatı 10 lira” dedi.

B.G; piyasa değeri 500 TL olan bir kitabı ise 20-25 liraya sattığını belirterek; “Zaten bizim tercih edilme sebebimizde o. Yan sanayi olduğu için. Bu işi büyük yapanlar var. İstanbul’da gidiyorum, parasını veriyorum alıp geliyorum. ODDÜ, Beytepe, Hacettepe, önlerinde satıyorum. 2 bin, 3 bin, 5 bin kazanç sezonuna göre değişir. Oradan aldığım para ile de tekrar kitap alıp yerine koyuyorum fazlasıyla, zaten gelir bana o şekilde geldi” diye konuştu.

Rahat tavırlarıyla dikkat çeken korsan kitapların sahibi B.G., “Mesela bu kitabı çocuğunuza almak isteyin 130 lira, ama ben size 10 liraya satıyorum. Yani bunu bizi yargılayan hakim de kullandı zamanında, öğrencilik yıllarında, yeni polis olan arkadaşlar da kullandı. Herkes kullandı yani bunu. Bunu kullanmadım diyen yalan söyler” diye konuştu

Operasyonda ele geçirilen kitaplar Sincan Belediyesi’nden getirilen 5 kamyonla Ankara Güvenlik Şube Müdürlüğü depolarına gönderildi. Kitapların sahibi B.G. gözaltına alındı.