Cuma , 26 Aralık 2014
Anasayfa » Güncel » 17 milyon kişi ağladı
17 milyon kişi ağladı

17 milyon kişi ağladı

4 buçuk milyonu yabancı 17 milyon Şii ziyaretçi, Hz. Hüseyin’in şehadetinin 40. günü (Erbain) sebebiyle Irak’taki Şiilerin kutsal kenti Kerbela’da buluştu. Kerbela Valisi bu yılki katılımcı sayısının rekor olduğunu söyledi.

Şiilerin “Erbain” olarak adlandırdıkları Hazreti Muhammed’in torunu Hazreti Hüseyin ve 72 arkadaşının Irak’ın Kerbela kentinde şehit edilmesinin “40. günü” nedeniyle Kerbela’ya akın eden milyonlarca insan anma etkinlikleri düzenledi.

aljazeera.com.tr’de yer alan habere göre, Şiiler için en önemli günlerden sayılan ‘Erbain’ bu yıl IŞİD’in Irak’ın geniş bir kısmını ele geçirmesinden sonra daha da önem taşıyor.

Geçtiğimiz günlerde daha önce görülmemiş sayıda kalabalıklar Bağdat’a 80 km uzaklıktaki kentin yolunun tuttu. Kalabalığın çoğu Kerbela kentine ulaşmak için 12 gün boyunca yürüdü.

Irak Savunma Bakanı Halid Ubeydi’ye göre, sadece İran’dan 1 milyondan fazla olmak üzere 17 milyon ziyaretçi Hz. Peygamberin torunu Hz. Hüseyin’in 680 yılındaki şehadetinin yıldönümüyle (Aşura) başlayan kırk günlük yasın son gününü Kerbela’da geçirdi.

İçinde 60 ülkeden 4 buçuk milyon yabancının olduğu kalabalık, Kerbela’da yer alan Hz. Hüseyin ve kardeşi İmam Abbas’ın yattığı kabirleri ziyaret etti.

Siyah giysilere bürünen ziyaretçiler ellerinde Hz. Hüseyin’in adını taşıyan siyah bayraklarla kentin sokaklarında ve kutsal mekânlarında ağıt okuyarak ve göğüslerine vurarak yürüdü.

İNTİHAR SALDIRISI TEHDİDİ

Kerbela ziyaretinden günler önce Kerbela’da bir kişinin öldüğü intihar saldırısı sonrasında, IŞİD’in dünyanın en büyük dini günlerinden biri sayılan Erbain’e katılanlara saldırı düzenleyebileceği endişesini arttırmıştı.

İZDİHAM TEHLİKESİ

Irak yetkililerinin İran’dan gelmek isteyen ziyaretçilerin ülkeye vizesiz girmelerine izin vermesi nedeniyle, Bedra Sınır Kapısı’nda meydana gelen izdihamdan dolayı aralarında bir çocuğun da olduğu 3 kişi ölmüştü.

İran’dan gelen 1 milyonu aşkın ziyaretçiden bazıları dini liderleri Hamaney’in tavsiyeleriyle Irak’a gelmeye karar verdiklerini söyledi.

Kerbela Valisi Akil Turayhi, bu yılın organizasyonu katılımcı sayısı olarak bir rekor olduğunu ifade etti.
10 Haziran’da Irak’ın en büyük ikinci kenti Musul’u ele geçiren IŞİD, başkent Bağdat ve Kerbela kentine yürüyeceğini açıklamıştı.

Ancak Irak ordusu ve gönüllü milislerin savnuması ile IŞİD Samarra’nın kuzeyinde durduruldu. Bağdat’ın batısındaki Anbar eyaletinde ise IŞİD ilerlemeye devam ediyor.