Pazartesi , 23 Şubat 2015
Anasayfa » Güncel » 210 milyon liralık TCDD soruşturması tapeleri de sıfırlanıyor
210 milyon liralık TCDD soruşturması tapeleri de sıfırlanıyor

210 milyon liralık TCDD soruşturması tapeleri de sıfırlanıyor

17 ve 25 Aralık yolsuzluk dosyaları kadar geniş kapsamlı olduğu belirtilen TCDD ihalelerine fesat karıştırılmasına ilişkin yaklaşık 210 milyon TL’lik yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasında, tapelerin imha edilmesine karar verildi.

Cumhuriyet gazetesinden Alican Uludağ’ın haberine göre Deniz Feneri soruşturması sonucu hazırlanan iddianamede, tapelerin saklanması yönünde karar verilmesine karşın savcılığın görüşme kayıtlarını imha etmesinin bir örneği, TCDD soruşturmasında da yaşandı.

Ankara Başsavcılığı, aralarında AKP’den milletvekili aday adayı olan TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman’ın da bulunduğu 52 şüpheli hakkında takipsizlik kararı vermişti. Ancak soruşturma kapsamında yapılan dinlemeler sırasında elde edilen ve bazı AKP’li Bakanlarla üst düzey bürokratların rüşvet konuşmalarının yer aldığı iddia edilen tapelerin, dosyada delil olarak saklanmasına karar vermişti.

Soruşturma savcılığının, bu karara karşın, 52 şüpheli hakkında verdiği takipsizlik kararına dayanarak söz konusu rüşvet konuşmalarının yanı sıra teknik takip görüntülerini de içeren 48 DVD’yi imha edeceği belirtildi.

BİLİRKİŞİ 16 GÜNDE AKLADI

TCDD Genel Müdürü Karaman’ın yanı sıra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın özel danışmanı ve eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın bacanağı Cemalettin Haberdar’ın da adının karıştığı soruşturmada takipsizlik kararı verilmesine neden olan bilirkişilerin, dosyayla ilgili raporlarını yalnızca 16 günde hazırladıkları ortaya çıkmıştı.

54 klasörden oluşan soruşturma dosyasını teslim alan üç bilirkişi, görevlendirilme tarihlerinden 16 gün sonra 26 Kasım 2014’te ‘herhangi bir usulsüzlük yok’ dedikleri raporlarını savcılığa sunmuş, savcılık da bu rapora dayanarak, dosyanın en kritik isimleri hakkında takipsizlik kararı vermişti.