Cuma , 27 Mart 2015
Anasayfa » Güncel » AİMH kararını hiçe saydılar: Uğur bir kez daha öldü!
AİMH kararını hiçe saydılar: Uğur bir kez daha öldü!

AİMH kararını hiçe saydılar: Uğur bir kez daha öldü!

2004 yılında 13 kurşunla öldürülen 12 yaşındaki Uğur Kaymaz ve babası Ahmet Kaymaz’ın avukatları tarafından yapılan ‘Yargılamanın Yenilenmesi’ talebi Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından ‘gerekçe ’gösterilmeksizin reddedildi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Mardin Şube Başkanı Erdal Kuzu, 2004 yılında 13 kurşunla öldürülen 12 yaşındaki Uğur Kaymaz ve babası Ahmet Kaymaz hakkında Şubat 2014 tarihinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) ‘yaşam haklarının ihlal edildiği’ yönündeki kararından sonra CMK 311/f maddesi kapsamında İHD avukatları tarafından yapılan ‘Yargılamanın Yenilenmesi’ talebinin Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından ‘gerekçe’ gösterilmeksizin reddedildiğini açıkladı.

YARGISAL CİDDİYET BEKLENİR

Verilen kararın insan haklarına uymadığını belirten Kuzu, şöyle konuştu:

“Adalet arayışında olan mağdurların bu arayışına uygun bir yargısal ciddiyet bekler iken; yanlış olduğu Türkiye’nin de yargı yetkisini kabul etmiş olduğu AİHM tarafından da ‘ihlal’ tespit edilmiş olan eski kararında direnmek, sanıkların hala yargısal makamlar tarafından korunduğunu ortaya koymaktadır.

‘CEZASIZLIK’ POLİTİKASIUğur KAYMAZ 1992-2004

Türkiye kamuoyunun vicdanında cezalandırılmış olan sanıkların yargısal makamlar tarafından hala korunması, yargısal makamların Türkiyelileşmediğinin açık kanıtı olduğu gibi kamu görevlilerinin yargılandıkları dosyalarda uygulanan ‘Cezasızlık’ politikasının sistematik olarak uygulandığını ortaya koymaktadır. Devlet failleri hala korumakta, kollamaktadır.”

ŞEYHMUS EDİS | MARDİN (CİHAN)