Salı , 12 Mayıs 2015
Anasayfa » Güncel » BDP sormuş, AKP susmuş, tecavüzler sürmüş…Şakran 2 yıldır biliniyormuş!
BDP sormuş, AKP susmuş, tecavüzler sürmüş…Şakran 2 yıldır biliniyormuş!

BDP sormuş, AKP susmuş, tecavüzler sürmüş…Şakran 2 yıldır biliniyormuş!

Türkiye bugün İzmir Şakran Cezaevi’nde çocuklara yönelik tecavüz skandalıyla bir kez daha sarsıldı. Radikal’den İsmail Saymaz’ın haberiyle bir anda kamuoyunun gündeminde üst sıralara tırmanan insanlık suçu konusunda ilginç bir detay daha ortaya çıktı. CHP’nin Cezaevlerinde yaptığı araştırmaların yanısıra  BDP Kars milletvekili Mülkiye Birtane tam 2 yıl önce, 30 Mayıs 2013 tarihinde TBMM’ye bir araştırma önergesi verdi. TBMM Başkanlığı’na verilen ‘Cezaevlerinde çocuk mahkumlarla ilgili taciz, tecavüz ve kötü muameleler’ başlıklı araştırma önergesi özetle şöyle:

‘Resmi rakamlara göre, cezaevinde toplam bin 763 çocuk var. Bunlardan bin 343′ü tutuklu. Son olayların adresi Şakran’da ise, 12-18 yaş arası 102′si tutuklu, 44′ü hüküm özlü ve 40′ı hükümlü olmak üzere 186 çocuk bulunuyor. İzmir Şakran Cezaevinde ve Antalya Çocuk Cezaevinde tutuklu ve hükümlü olarak bulunan çocuklara dönük, işkence, kötü muamele ve cinsel istismar olduğu yönünde ciddi iddialar öne sürülmüştür. Şakran Cezaevi hak ihlalleri ile sürekli gündemde olmaktadır. Çağdaş Hukukçular Derneği, İnsan Hakları Derneği ve bazı milletvekillerinin yaptığı araştırmalarla bu iddiaların doğru olduğu anlaşılmıştır.

İddialar, Pozantı Cezaevi’nde çocuklara dönük yaşanan ve doğru olduğu kesinleşmiş cinsel istismar ve işkence olayları kadar kaygı vericidir. Hükümetin Pozantı Cezaevinde yaşananlar karşısındaki tutumu, İzmir Şakran Cezaevinde ve Antalya Çocuk Cezaevinde benzer şeylerin yaşanmasına zemin oluşturmuştur.

ÇOCUKLAR ANLATMAYA CESARET EDEMEDİ

Yetkililer iddiaları doğrulamasa da Şakran ve Antalya Çocuk Cezaevinde çocukların cinsel istismar, ağır işkence ve kötü muamele gördükleri insan hakları savunucuları ve milletvekilleri tarafından araştırmalar ve görüşmeler sonucu doğrulanmıştır. Çocukların yaşadıklarını içinde bulundukları baskı ve şiddet ortamından dolayı tüm boyutları ile anlatamaya cesaret edemedikleri, maruz kaldıkları şiddettin uzun zamandır devam ettiği anlaşılmaktadır.

Çocukların maruz kaldıkları işkence ve cinsel istismar olayları tüm boyutları ile araştırılmalı ve açığa çıkarılmalıdır. Cezaevi yönetimi hakkında hukuki süreç başlatılarak, sorumlular bir an önce görevden uzaklaştırılmalı ve tutuklanmalıdır. Hükümet sorumluluğu doğrultusunda hareket ederek konuyu bir an önce gündemine almalıdır.

ÇOCUK CEZAEVLERİ KAPATILMALI

Cezaevinde tutuklu bulunan çocuklar bir an önce serbest bırakılmalıdır. Hüküm giymiş çocukların davaları yeniden görülmelidir. Taş attığı, toplu gösteri ve yürüyüşlere katıldığı gerekçesi ile “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nu ihlal etmek, terör örgütü üyeliği, terör örgütü propagandası yapmak” suçlamalarıyla içerde tutulan tüm çocuklar mahkeme yapılmaksızın serbest bırakılmalıdır. Çocuk Cezaevleri tümden kapatılmalıdır.

AİLELER İNTERNET ORTAMINDA ÇOCUKLARINI TAKİP ETMELİ

Adli suçlar gerekçe gösterilerek tutuklanan çocuklar ise cezaevinden çıkarılarak, eğitime devam edebilecekleri, sosyal ortam imkanı bulabilecekleri ve aileleri ile bağlarının sürekli hale getirilmesinin mümkün olabileceği eğitim evleri tarzı yerlerde tutulmalıdırlar. Çocukları psikolojik ve fiziksel şiddetten korumak için kaldıkları yerler sivil denetimlere sürekli açık olmalıdır. İnternet ortamından çocuklarını takip etmek isteyen ailelere bu imkan sağlanmalıdır.

İLGİLİ HABER

http://www.bahrainair.net/guncel/turkiye-boyle-igrenclik-gormedi-cocuk-cezaevinde-insanlik-suclari/

Etiketler: