Pazar , 5 Nisan 2015
Anasayfa » Güncel » Alaçatı’da iki mekanın Diyanet’e devri durduruldu
Alaçatı’da iki mekanın Diyanet’e devri durduruldu

Alaçatı’da iki mekanın Diyanet’e devri durduruldu

İzmir’de ‘Büyükşehir Belediyesi Yasası’yla Alaçatı Belediyesi’nin kapatılmasının ardından Diyanet ve Milli Eğitim’e devredilen yerlerden Sailors Otel ve Orta Kahve’nin tahliyesi yargı kararıyla durduruldu. Mahkeme kararı diğer işyeri sahipleri için de umut oldu.

diken.com.tr‘de yer alan habere göre Çeşme Belediyesi’ne bağlanan Alaçatı Belediyesi’ne ait 24 işyeri, bir otel ve 80 el sanatları tezgahı, İzmir Valiliği’nin kurduğu komisyonun kararıyla, Milli Eğitim Müdürlüğü ve Diyanet İşleri’ne devredilmişti. Kamuoyunda tartışma yaratan bu devir kararından sonra 24 işyeri ve otele tahliye bildirimleri ulaşmıştı.

Bunun sonrasında işyeri sahipleri de hukuk mücadelesi başlattı. Bu mücadeleden şimdilik iki işyeri sahibi galip çıktı. Tahliye edilmesi istenen Sailors Otel ve Orta Kahve için İzmir 5’inci İdare Mahkemesi, yürütmeyi durdurma kararı verdi. Bu karar tahliye edilmesi istenen diğer işyerleri için, emsal teşkil edebilir.

Devirlerin başlamasıyla, yıllardır yaratılan Alaçatı’nın marka değerinin kötü etkileneceğini, hatta biteceğini söyleyen Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç şunları söylemişti: “Oradaki bütün yerlerin tapusu Alaçatı Belediyesi’nin üzerinde. Okul yeri bile yıllar önce belediyeden alınan bir yer. İki ibadethane için itirazda bulunmadık. Mahkeme konusu bile yapmadık. Onlar alınsın ama diğer yerler neden alınıyor? Bu kararla, ben Alaçatı’nın turizm gelirlerinin yüzde 25 oranında kötü etkileneceğine inanıyorum.”