Perşembe , 15 Ocak 2015
Anasayfa » Güncel » Ankara Ulus’ta imar rantı planına yargı engeli
Ankara Ulus’ta imar rantı planına yargı engeli

Ankara Ulus’ta imar rantı planına yargı engeli

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Ulus Tarihi Kent Merkezi Projesi’nin iptali için açılan davada Danıştay’dan yürütmeyi durdurma kararı çıktı.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Danıştay Dava Daireleri Genel Kurulu,  Ulus’ta yürütmeyi durdurma kararı verdiğini açıkladı.  Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Ulus Tarihi Kent Merkezi Projesi ile ilgili yazılı açıklama yaptı.

Bakanlar Kurulu’nun 2010 yılında aldığı Ulus Tarihi Kent Merkezi’nin yenileme alanı ilan edilmesine yönelik Mimarlar Odası Ankara Şubesi ile birlikte meslek odalarının açtığı davada yürütmenin durdurulması istenmişti. Danıştay 14. Daire yürütmeyi durdurmayı reddetmişti. Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve meslek odaları Dava Daireleri Genel Kuruluna itiraz etti. Dava Daireleri Genel Kurlu, Danıştay 14. Dairenin yürütmeyi durdurmayı ret kararını kaldırdı.

PLAN ARAŞTIRMA YAPILMADAN HAZIRLANDI

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan konu ile ilgili “Yanlış Hesap Bağdattan döner” dedi. Ulus tarihi kent merkezinin Mimarlar Odası açısından oldukça önemli olduğunu belirten Karakuş, şöyle konuştu:

“Ulus’ta Bakanlar Kurulu tarafından ilan edilen yenileme alanı sınırları içerisinde kalan bölümün, yıpranmış ve özelliğini kaybetmeye yüz tutmuş olup olmadığının yerinde incelenmesi, böyle bir araştırma yapılmadan hazırlanan bilirkişi raporuna göre, yürütmeyi durdurmayı reddetmesini Dava Daireleri Genel Kurulu kabul etmemiş, yeni bir bilirkişi incelemesine karar vermişti.

YANLIŞ HESAP BAĞDAT’TAN DÖNER

Dört etaptan oluşan yenileme alanı içerisinde, Ankara Kalesi, Ulus,  Hacıbayram, Hergele meydanı ve Erken Cumhuriyet dönemi yapılarının da içerisinde olan geniş bir alanı kapsıyordu. Bugünlerde Ulus’a yönelik bir yıkımın gündeme getirildiği, tescilli yapıların tescillerini kaldırılmaya cüret ettiği bu günlerde, yargından gelen  yeniden bilirkişi raporu alınana kadar yürütmeyi durdurma kararı verilmesi bizim açımızdan sevindirici.Yanlış hesap Bağdat’tan döner.”

ULUS HEPİMİZE AİT

Danıştay 14.daire tarafından verilen bu karar Ulus’ta Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı ile ilgili yeni açacağımız dava açısından önemli  bir gelişme diyen Candan “Bilimsel bilgiden yoksun, kamusal yarar düşünmeden, kültürel ve tarihsel mirasımızın ranta teslim edilmesine ortam sağlamaya çalışanlara geçmiş olsun.Ulus taşıdığı tüm değerlerle hepimize ait ranta teslim etmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

YASİN KILIÇ, ANKARA (CİHAN)