Salı , 12 Mayıs 2015
Anasayfa » Güncel » Erdoğan, TSK ve AKP’li bakanlar Roboski katliamını nasıl savunmuştu !
Erdoğan, TSK ve AKP’li bakanlar Roboski katliamını nasıl savunmuştu !

Erdoğan, TSK ve AKP’li bakanlar Roboski katliamını nasıl savunmuştu !

Şırnak’ın Uludere  ilçesinde Irak sınırındaki Roboski’de çoğu çocuk 34 kişinin savaş uçaklarınca bombalanarak katledilmesiyle ilgili soruşturma “kaçınılmaz hata” gerekçesiyle kapatılırken, dönemin 2. Ordu Komutanlığı İstihbarat Başkanı Albay Aygün Eker’in, İHA’ların (insansız hava araçları) geçtiği görüntülerdeki kişilerin “kaçakçı olduğu” yönündeki değerlendirmelerini üstleriyle paylaştığı ortaya çıktı.

Roboski’de 28 Aralık 2011 tarihinde 34 köylü TSK uçaklarınca bombalanarak öldürülmüştü. Olayın yaşandığı günün ertesi günü TSK’dan “Bölgenin teröristler tarafından sıkça kullanılan bir yer olması ve geceleyin hududumuza doğru bir hareketin tespit edilmesi üzerine hava kuvvetleri uçakları ile ateş altına alınması gerektiği değerlendirilmiş ve saat 21.37-22.24 arasında hedef ateş altına alınmıştır” açıklaması yapıldı.

Dönemin Başbakanı Erdoğan’dan cenazelerin defnedildiği gün açıklama geldi. Açıklamada Erdoğan “40 kişilik bir grubun olması daha önce Gediktepe ve Hantepe baskınlarında silahlar katırlarla taşınmasını hatırlatıyor. O zaman da niye bunlara müdahale edilmemişti denmişti” ifadelerini kullanmıştı.

‘MEDYAYA RAĞMEN TEŞEKKÜR EDİYORUM’

Erdoğan bu konuşmasından bir gün sonra 30 Aralık 2011’de “Genelkurmay Başkanı ve komuta kademesine bu konudaki hassasiyeti nedeniyle medyaya rağmen teşekkür ediyorum” dedi.

30 Nisan 2012’de İçişleri Bakanlığı raporunda “Ya ikinci bir Heron var ya F-16’lardan verilen koordinatlar girildi, ya da başka bir ülkeden görüntü desteği alındı” değerlendirmesini yaptı.

Wall Street Journal (WSJ) Roboski katliamındaki hava bombardımanı öncesinde ABD’nin insansız hava aracı Predatör’den görüntü alındığını yazdı.

GENELKURMAY: İLK GÖRÜNTÜ TESPİTİNİ İHA’LAR YAPTI

Genelkurmay, haberin hemen ardından “Olayda grubun ilk görüntü tespiti Türk Silahlı Kuvvetlerine ait İnsansız Hava Aracı tarafından yapılmıştır” açıklamasını yaptı ve haberin gerçeği yansıtmadığını söyledi.

18 Mayıs 2012’de yapılan genelkurmay açıklamasının ardından Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ “İstihbaratın milli kaynaklardan olduğu çok net bir şekilde açıklandı, artık bu konu üzerinde değerlendirme yapmak doğru olmaz diye düşünüyorum” dedi.

Boz’dağ’ın açıklamalarının ardından İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, bombardımanın emrini, “Ankara’da Hava Kuvvetleri’nde görüntüleri analiz eden komutanların verdiğini” söyledi.

Başbakan Erdoğan ise Robaski katliamını gündemde tutanları “terör örgütü ve uzantıları olduğunu” söyledi.

CHP’DEN ULUDERE SORULARI

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrkulu, Başbakan Ahmet Davutoğlu’na, “2. Ordu Komutanlığı İstihbarat Başkanı Albay Aygün Eker’in sınırdan geçmekte olan grubun kaçakçı olduğuna dair bilgisi neden dikkate alınmamıştır?” diye sordu.
Tanrkulu, Başbakan’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde şöyle dedi:
“2. Ordu Komutanlığı İstihbarat Başkanı Albay Aygün Eker’in sınırdan geçmekte olan grubun kaçakçı olduğuna dair bilgisi neden dikkate alınmamıştır?
Roboski katliamı öncesinde İHA görüntülerini izleyip söz konusu kişilerin kaçakçı olabileceği bilgisini veren Eker’in ifadelerine askeri savcılığının Roboski’ye ilişkin takipsizlik kararında neden yer verilmemiştir?
Mağdur yakınlarının Anayasa Mahkemesi’ne yaptıkları bireysel başvurulara ilişkin Adalet Bakanlığı’nın gönderdiği savunmada ve Genelkurmay Başkanlığı’nın Bakanlığa gönderdiği konuya ilişkin yazıda Eker’in grubun kaçakçı olabileceğine ilişkin değerlendirmesine neden yer verilmemiştir?
34 kişi sınır kaçakçılığı yapan köylüler oldukları bilindikleri halde mi bombalanmıştır?
Eker’in İHA görüntülerini inceleyerek yaptığı değerlendirmeyi dikkate almayıp bombardıman emrini veren 1 numaralı yetkili kimdir?
34 kişi sağ yakalanabilecekken neden katledilmiştir? Bu operasyonun temel amacı bölge halkına bir mesaj vermek miydi?
Eker’in görüntüler ışığında vardığı sonuç ortada olmasına rağmen katliamın gerçekleşmesi hangi mantıkla kaza olarak sunulmaktadır?”

 

İlgili Haber : Askerden inanılmaz Roboski itirafı: Kaçakçı olduklarını biliyorduk

Etiketler: