Pazar , 5 Nisan 2015
Anasayfa » Güncel » Beraatinin gerekçeli kararı açıklandı
Beraatinin gerekçeli kararı açıklandı

Beraatinin gerekçeli kararı açıklandı

Mısır Çarşısı davası kapsamında 19 Aralık’ta İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada Yargıtay’ın hakkında verilen müebbet hapis cezasını usulen bozma kararının ardından dördüncü kez beraat eden Sosyolog Pınar Selek hakkındaki beraat kararının gerekçesi açıklandı.

25 sayfalık kararda, dava sürecinde hazırlanan bilirkişi raporlarındaki farklılıklara dikkat çekilerek, “Mahkumiyet, büyük veya küçük bir olasılığa değil her türlü kuşkudan uzak bir kesinliğe dayanmalıdır. Adli hataların önüne geçilmesinin tek yolu budur” denildi.

Kararda patlamanın kaynağının tespit edilemediği belirtilerek, “Patlamanın bombadan mı gazdan mı olduğunun tespit edilememiştir” denildi.

Ceza verilmesi için hiç bir kuşkuya yer olmaması gerektiğine vurgu yapılan kararda, “Yüksek de olsa bir olasılığa dayanarak sanığı cezalandırmak, ceza yargılamasının en önemli amacı olan gerçeğe ulaşmadan varsayıma dayanarak hüküm vermek anlamına gelebilir. Mahkumiyet, büyük veya küçük bir olasılığa değil her türlü kuşkudan uzak bir kesinliğe dayanmalıdır” ifadeleri yer aldı.

DİHA’nın haberine göre raporların zıt görüşler içerdiği, raporlar arasındaki çelişkinin giderilmediği ve bu çelişkinin giderilmesinin de mümkün olmayacağına yer verilen kararda, dosyanın Yargıtay Ceza Genel Kurulu’na gönderilmesine hükmedildi.