Salı , 12 Mayıs 2015
Anasayfa » Güncel » Bir o eksikti… Zehirli gemi Türkiye’ye geliyor
Bir o eksikti… Zehirli gemi Türkiye’ye geliyor

Bir o eksikti… Zehirli gemi Türkiye’ye geliyor

Angola’dan gelen Kuito adlı radyoaktif atık yüklü gemi sökülmek üzere İzmir Aliağa’ya geliyor. Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu İlgili bakanlıklara ve sahil güvenliğe ‘Türkiye’ye girmesine izin vermeyin’ diyerek çağrı yaptı.

İzmir Aliağa’ya sökülmek için gelmekte olan bir petrol tankeri için çevre mühendisleri harekete geçti. Konuya ilişkin Taraf’a konuşan Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu: “ Gemi petrol çıkaran rafine görevi de görüyor. Geminin Türkiye’ye gelip burada söküm yapacak olması çok sıkıntılı bir durum. Çünkü içerisinde radyoaktif oranı yüksek olduğuna dair TEKSON firması tarafından 5-10 aralık 2013 tarihinde düzenlenen bir rapor var elimizde” dedi.

RADYOAKTİF MADDE ORANI NORMALİN BEŞ KATI

Bozoğlu, raporda radyoaktif oranın olması gereken değerden beş kat yüksek olduğunu belirterek şunların altını çizdi: “Daha detaylı inceleme yapılmamış. Daha detaylı inceleme yapıldığında değerlerin daha yüksek çıkacağını tahmin ediyoruz. O yüzden gemi daha Türkiye’ye gelmeden bir açıklama yaptık. Sahil güvenliğe, Çevre ve Şehircilik Bakanlığına ve Ulaştırma Bakanlığına haber verdik” dedi.

Radyoaktif madde değerleri yüksek olan geminin Türkiye’de sökülmesine dair bir izin olmadığını söyleyen Bozoğlu: “Bu izne dair de bir açıklama yapılmasını bekliyoruz” dedi.

Daha önce İzmir Gaziemir’de, sökülen bir gemiden çıkan tehlikeli maddenin toprağa gömüldüğünü hatırlatan Bozoğlu, ” çıkan radyoaktif maddelerin üzerine bakanlık tarafından 30 ton kum dökülmüştü. Bir de çözüm üretiyoruz diye bir proje üretmişlerdi. Proje hala sonuçlanmadı. Hala temizleyemediler. Gaziemir’de toprağa gömülen atıklar gibi bu gemideki atıkların da topraklarımıza bırakılmasını önlemeye çalışıyoruz” dedi.

YASAL OLARAK TÜRKİYE’YE GİREMEZ

Bozoğlu: “Yasalarımıza göre radyoaktif maddelerin Türkiye’ye girişi yasak. Söküm işlemi yapıldıktan sonra bu maddelerin Türkiye topraklarında kalmasından endişeliyiz. Bu söküm işlemlerin yapılabilmesi için elbette izinleri alınması ve kontrollerin yapılması gerekiyor. Ölçümleri gemi Türkiye sınırına girmeden önce yapılması gerekiyor. Buraya girdikten sonra ölçümlerin yapılmasının bir anlamı yok ki. İlgili bakanlığa kontroller ve izinlerle ilgili şifahen sorduğumuzda herhangi bir bilgi alamadık” dedi.

GEMİ GELİRSE ALİAĞAY’A GİDECEKLER

Geminin Türkiye topraklarına girmesi halinde Çere Mühendisleri odası olarak Aliağay’a gideceklerini söyleyen Bozoğlu: “radyoaktif denetim cihazları ile beraber bir denetim yapmak ve bunu da kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz” dedi.

AYFER ÇALIKIRAN/TARAF

Etiketler: