Perşembe , 7 Mayıs 2015
Anasayfa » Güncel » Bitlis’te 350 afet konutu kendi haline terk edildi
Bitlis’te 350 afet konutu kendi haline terk edildi

Bitlis’te 350 afet konutu kendi haline terk edildi

Bitlis Rahva yerleşkesine, 2000 yılında yaklaşık 11 milyon lira maliyetle yaptırılan 350 afet konutu kaderine terk edildi. Hak sahiplerine devredilen ve 2010 yılında çevre düzenleme ve kanalizasyon işleri ihale edilen konutlar, bölge gerçekleri dikkate alınarak yapılmadığı için şimdiye kadar oturan olmamış.

Terk edilmiş şehir görüntüsü veren Bitlis girişindeki konutlar için dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ‘Kentsel dönüşüm’ kapsamında yıkılması talimatı vermişti. Ancak halen kendi halinde duruyor.

Çoğunlukla Bitlis ve ilçelerine bağlı köylerde yaşanan doğal olaylarda evleri zarar görenler için yaptırılan konutlarda ikamet edilmemesinin en büyük nedeni ise köydeki hak sahipleri için şehre ev yapılması. Ayrıca, bölgede ortalama bir ailede nüfusun en az 10 kişi olmasına rağmen konut büyüklüğünün 80 metrekare ile sınırlı tutulması da ayrı bir gerekçe. 15 yıldır boş bekleyen evlerin, sıvaları dökülmüş, kapı ve pencereleri ise kullanılmaz halde. Kaderine terk edilen konutlar, evsizlerin, alkoliklerin ve uyuşturucu bağımlılarının uğrak yeri olmuş durumda.

BAŞKAN OLAN: KONUTLAR PLAN VE PROJESİZ YAPILDI

Konutların fiziki anlamda çok kötü bir yere yapıldığını belirten Bitlis Belediye Başkanı Hüseyin Olan, bu nedenle milyonlarca lira para harcanarak yapılan konutların kaderine terk edildiğini söyledi.

Yapılan konutların Bitlis şartlarına göre yanlış yere yapıldığını savunan Başkan Olan, “Bayındırlığın yapmış olduğu sosyal konutlar, afet evleri daha önceki köylerde evleri hasara uğrayan köylüler için yapılan evlerdir. Ancak yapıldıktan sonra rantabl yani kâr sağlayan, gelir getiren bir yatırım olmadığı ve fiziki anlamda çok kötü bir yere yapıldığı ortaya çıktı. Orası tamamen Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nün inisiyatifinde olan bir yer. Burası büyük ihtimal yıkılıp farklı bir proje ile yapılması düşünülüyor. Fiziki anlamda çok kötü bir yere yapıldığı ve Bitlis’teki kış şartlarına uygun olmayan bir yerde yapıldığı için kullanışsızdır. Dolayısıyla burası bir nevi kendi kaderine terk edilmiştir. Haliyle de yıkmaktan başka çare olmadığı için de yıllar önce yapılması için harcanan milyonlarca lira da çöpe gitmiş oldu” diye konuştu.

Afet konutlarının kaderine terk edilmesi ve uzun süredir harabe halde bırakılması ildeki bazı sivil toplum kuruluşlarının da tepkisini çekti.

CİHAN

Etiketler: