Cumartesi , 4 Nisan 2015
Anasayfa » Güncel » Cizre’den sonra Silopi de karıştı
Cizre’den sonra Silopi de karıştı

Cizre’den sonra Silopi de karıştı

Şırnak’ın Cizre ilçesinde dün sabah başlayıp gece geç saatlere kadar da devam eden, 3 kişinin öldüğü sokak çatışmaların bir benzeri Silopi’de de yaşandı. Silopi’de dün gece başlayan sokak olaylarında 2 kişi yaralandı.

Şırnak’ın Cizre ilçesinde dün yoğun çatışma yaşandı. Sabah saat 03.00 sıralarında Nur Mahallesi’nde  HÜDA-PAR üyeleri ile PKK’nın gençlik yapılanması olarak bilinen Yurtsever Demokratik Gençlik Hareketi (YDG-H) arasında çıkan çatışmada, HÜDA-PAR’a yakın olan Abdullah Deniz (65), YDG-H’li gruptan Yasin Özer(19) ve akşam saatlerinde nereden geldiği belli olmayan bir kurşunun hedefi olan Barış Dalmış (15) hayatını kaybetti.

Çatışmada çok sayıda kişi yaralandı. Durumları ağır olan Nedim Kültür, Hakim Budak ve Hekim Kasırga hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı. Bugün yine kepenklerin kapatıldığı Cizre’de sessizlik hakim.

1 KİŞİ SİLAHLA VURULDU, 1 KİŞİ DE AKIMA KAPILDI

Cizre’deki çatışmaların bir benzeri dün Şırnak’ın Silopi ilçesinde meydana geldi. YDG-H üyeleri polisle çatıştı. Çıkan olaylarda bir kişi silahla karnından vurularak, bir kişi ise elektrik akımına kapılarak yaralandı. Akşam saatlerinde 4. Cadde’de toplanan YDG-H üyeleri, İpek Yolu’na çıkarak yolu trafiğe kapatmak istedi. Göstericilere müdahale etmek isteyen polise molotof bombası, taş ve havai fişekler atıldı. Polis eylemcilere gaz bombası ve tazyikli su ile müdahale etti. Gecenin ilerleyen saatlerinde olaylar, ilçenin Yeşiltepe, Barbaros, Cudi, Başak ve Şehit Harunboy mahallelerine yayıldı. Olaylar sırasında zaman zaman gerçek silah sesleri duyuldu. Gece saatlerindeki olaylarda 25 yaşındaki Musa Azma karnına isabet eden kurşunla yaralandı. Silopi Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Azma’nın yoğun bakıma alındığı ve hayati tehlikesinin bulunduğu öğrenildi. Mahsun Bilen’in de olaylar sırasında  elektrik akımına kapılarak yaralandığı ifade ediliyor.

ALİ GÜVEN, ŞIRNAK (CİHAN)