Salı , 12 Mayıs 2015
Anasayfa » Güncel » Tarihi Newroz…Ateş 500 litre mazot ve 15 ton odunla yakıldı!
Tarihi Newroz…Ateş 500 litre mazot ve 15 ton odunla yakıldı!

Tarihi Newroz…Ateş 500 litre mazot ve 15 ton odunla yakıldı!

Çözüm sürecinde önemli rol oynaması beklenen Abdullah Öcalan’ın mesajının da okunacağı tarihi Diyarbakır Newroz şöleni başladı. Onbinlerce kişi sabah erken saatten itibaren “Êdî Bes e ji Reber Apo re Azadî/Artık Yeter Önder Apo’ya Özgürlük”  pankartlarıyla bir araya geldiği alana dört bir koldan başlayan girişler devam ediyor. Soğuk havaya rağmen halayar çekiliyor, ateşler yakılıyor.

Günlerdir konuklar için yoğun diplomasi çalışmaları yürütülen Newroz’a yurt içinden ve yurt dışından da yüzlerce konuk katıldı. Newroz’a ABD, İngiltere, Fransa, Avustralya gibi ülkelerin de bulunduğu 25 ülkenin büyükelçiliklerinden müsteşarlar, Ortadoğu ve Avrupa ülkelerinden 35 farklı heyet, Rojava’nın her üç kantonundan aralarında PYD Eş Başkanı Asya Abdullah ve üç kantonun eş başkanlarının da bulunduğu kalabalık bir heyet katılacak. Kutlamaya Sibel Bulut ve Suphi Nejat Ağırnaslı başta olmak üzere Kobanê direnişinde yaşamını yitirenlerin aileleri, Gezi direnişi sırasında polis şiddetiyle yaşamını yitiren Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan, Ethem Sarısülük’ün annesi Sayfi ve abisi Mustafa Sarısülük, Medeni Yıldırım’ın ailesi, Ahmet Atakan’ın annesi Emsal Atakan ESP, EMEP, ÖDP’nin genel başkanları ve İHD, TUHAF-FED, YAKAY-DER, KESK, Devrimci 78’liler Federasyonu, Halkevleri gibi sivil toplum örgütlerinin genel başkanları da katıldı.

ÖCALAN SİNEVİZYONU

Milyonların coşku, heyecan ve mesajlarını dünya kamuoyuyla canlı paylaşmak için akredite olan basın mensuplarının rahat çalışabilmesi için platformun ön tarafında bir alan oluşturuldu. Alanın beş farklı bölgesine kurulan LED ekranlarda PKK Lideri Öcalan’ın önceki dönemlere ait değerlendirmelerinin ve fotoğraflarının yer aldığı sinevizyon gösterimi yapılıyor.  Her yıl olduğu gibi bu yılda Karacadağ bölgesinde bulunan köylüler rengarenk süsledikleri atlarıyla süvari birliklerini andırır bir görüntüyle alana geldi. Birçok noktadan atılan havai fişekler ise alandaki coşkuyu arttıran bir diğer ayrıntı.

Konukların mesajları ve konuşmaları anlayabilmesi için ise eş zamanlı simültane yöntemiyle 6 farklı dilde çeviri yapılıyor.

TÜM GÖZLER ÖCALAN7IN MESAJINDA

Milyonların saygı duruşu ile başlayacak olan kutlamada ilk olarak Tertip Komitesi adına DBP İl Eş Başkanı Ali Şimşek açılış konuşmasını yapacak, ardından da kutlamaya gönderilen mesajlar okunacak. Mezopotamya Kültür Merkezi Korosu (MKM) Dünya Devrim Şarkıları Korusu’nun devrim marşlarını seslendirmesinin ardından tarihi Newroz ateşi tutuşturulacak. Newroz ateşinin tutuşturulmasıyla coşkunun ikiye katlanacağı kutlamada, ev sahibi olarak Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı bir konuşma yapacak. KJA adına Özgür Kadın Elif Kaya ve PYD Eş Başkanı Asya Abdullah’ın konuşmasıyla devam edecek olan kutlamada son olarak DTK Eş Başkanı Selma Irmak konuşacak. Konuşmaların ardından ise tüm dünyanın merakla beklediği PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın mesajı İmralı heyeti tarafından Kürtçe ve Türkçe olarak okunacak. Kutlama Berfîn Mamedova, Nistihman, Koma Agiri (Rojava Grubu), Suavi ve Kawa’nın sahne almasıyla sona erecek.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak, Kürtçe yaptığı konuşmada vatandaşların newrozunu  kutladı.

Müzik yayını ile devam eden etkinlikte yaklaşık 500 litre mazot, 15 ton odunun kullanıldığı newroz  ateşi görevlilerce yakıldı.

Sahneye yaklaşmak isteyen bir grubun güvenlik bariyerini aşmak istemesi üzerine kısa süreli arbede yaşandı. Rahatsızlanan vatandaşlar için zaman zaman sahneden ambulans anonsu yapıldı. Alanda İl Sağlık Müdürlüğü’ne ait biri motorize 6 ambulans hizmet verdi.

KRİZ MASASI OLUŞTURULDU

Bu arada Diyarbakır Valiliğince nevruz kutlamaları nedeniyle kriz masası oluşturuldu. Çeşitli kurum ve kuruluşlardan yetkililerin bulunduğu kriz masasında kutlamalarla ilgili gelişmeler takip ediliyor.

BAHAR KILIÇGEDİK/REMZİ BUDANCİR

Fotoğraf:Arşiv

Etiketler: