Pazar , 12 Nisan 2015
Anasayfa » Güncel » Doğruysa utanç verici..Başsavcı vekilinden kadın avukata ‘Sütyen kopçası’ uyarısı !
Doğruysa utanç verici..Başsavcı vekilinden kadın avukata ‘Sütyen kopçası’ uyarısı !

Doğruysa utanç verici..Başsavcı vekilinden kadın avukata ‘Sütyen kopçası’ uyarısı !

İstanbul Adliyesi’nde avukatların üstlerinin aramasına tepkiler sürüyor. Evrensel’de yer alan habere göre Berkin Elvan dosyasının savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın rehin alınarak öldürülmesinin ardından avukatların üstlerinin aranarak içeri alındığı Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda Başsavcıvekili Ömer Faruk Aydıner’in aramaya tepki gösteren kadın avukat Leyla Han Tüzel’e yönelik çıkışı tepki topladı.

ÖTMEYECEK İÇ ÇAMAŞIRI GİYERSİNİZ

Ömer Faruk Aydıner, duyarlı kapının hassasiyet oranının ayarlanmaması halinde “iç çamaşırına bile öteceği” uyarısı yapan avukat Leyla Han Tüzel’e “Gerekirse ötmeyecek iç çamaşırı giyersiniz” dedi.

Evrensel’de yer alan habere göre, avukat Leyla Han Tüzel, dün sabah saatlerinde Adliye’ye geldiğinde polisler hem duyarlı kapıdan geçmesini hem de çantasını x-ray cihazına bırakmasını istedi.

Çantasını x-ray cihazına bırakmayı kabul etmeyen Tüzel, duyarlı kapının uyarı vermesi halinde uyarıya neden olan nesneyi kenara bırakarak geçeceğini belirtti ve çantasını x-ray cihazına bırakmasının da prosedüre aykırı olduğunu hatırlattı.

Polisler bunun üzerine Tüzel’in Adliyeye girmesine izin vermedi. Tüzel, konuyla ilgili Başsavcıvekili Aydıner ile görüşmek istedi. Başsavcıvekiline, her iki arama uygulamasının aynı anda yapılmasına ilişkin bir talimatı olup olmadığı sorusunu yönelten Tüzel’e Aydıner’in yanıtı “Duyarlı kapıdan ötmeyene kadar geçeceksiniz” oldu.

Aydıner’in sözleri üzerine cezaevlerindeki hassas kapı aramasını örnek verdiğini ve bu kapıların hassasiyet ayarları nedeniyle özel iç çamaşırı giymek zorunda kaldıklarını anlattığını söyleyen Tüzel, “Başsavcıya ‘Bu kapılar iç çamaşırına bile ötüyor. Siz de adliyeyi o hale getiriyorsunuz. Ben burada her gün aynı şeyi yaşamak istemiyorum. Hassasiyetini ayarlamanız gerekir dediğimde, ‘O zaman ötmeyecek iç çamaşırı giyersiniz. Ancak o kapıdan ötmeyene kadar geçeceksiniz’ yanıtını verdi” diye konuştu.

Fotoğraf:ARŞİV

 

Etiketler: