Salı , 12 Mayıs 2015
Anasayfa » Güncel » Dokunan yandı: AKP’yi eleştiren gazeteci Yavuz’a ceza!
Dokunan yandı: AKP’yi eleştiren gazeteci Yavuz’a ceza!

Dokunan yandı: AKP’yi eleştiren gazeteci Yavuz’a ceza!

Adana’da yerel bir gazeteci, AKP’yi eleştirdiği yazısı sebebiyle 2 bin 240 lira adli para cezasına çarptırıldı. Gazeteci Osman Yavuz, “Bana verilen bu cezayı yersiz ve uygunsuz görüyorum. Nerede adalet diyorum” dedi.

Adana’nın Ceyhan ilçesinde Osman Yavuz’un internet sitesi cukurovaplus’ta AKP’yle ilgili eleştirel bir yazı yazmasıyla başladı.

Ceyhan Cumhuriyet Başsavcılığı AKP’li yetkililerinin şikayeti üzerine soruşturma başlattı. Ceyhan 3. Asliye Ceza Mahkemesi Yavuz’a geçtiğimiz günlerde sonuçlanan kararla 2 bin 240 lira adli para cezası uygulanmasına hükmetti.

15 yıldan bu yana yerel gazetelerin yanı sıra internet sitelerinde yazılar kaleme aldığını anlatan Osman Yavuz, ilk kez bu tür bir olayla karşılaştığını anlattı. Mahkemenin verdiği karara tepki gösteren Yavuz, “Gereken yasal haklarımı kullanacağım. Elimden gelen ne varsa yapacağım, ben susmayacağım. Çünkü haklı olan biziz. Vatandaşın gözü kulağı olmaya devam edeceğiz. Bu tür davalar da bizi yıldıramayacak. Gerçekleri kamuoyuyla paylaşmayı sürdüreceğiz” dedi.

Yavuz, internet sitesindeki eleştiriden dolayı Emniyet Siber Suçlar Şube Müdürlüğü ekiplerinin internet sitesine el koyduğunu ve yanını durdurduklarını da hatırlatarak, şöyle konuştu:

“Emniyet müdürlüğüne gidip ifade de verdim. Yalnız benim yazımda herhangi bir tehdit veya hakaret unsuru yoktu. Sadece eleştiri hakkımı kullandım bir gazeteci olarak. Ne yazık ki hükümet de bizimle uğraşıyor. Ben yerel bir gazete olduğumdan dolayı neden bizimle uğraşıyor, neden sesimizi kesmeye çalışıyor onu da anlayabilmiş değilim. Adalet mülkün temelidir diyorlar ama inanmıyorum. Adaletin temeli 12 yıl önce sarsılmıştır o bina yıkılmıştır düşüncesindeyim.”

ZİYA İPEK | ADANA (CİHAN)

 

Etiketler: