Cuma , 27 Şubat 2015
Anasayfa » Güncel » Emniyet müdürüne suikastte ‘anında cezalandırılanlar’ saldırıyla ilgisiz
Emniyet müdürüne suikastte ‘anında cezalandırılanlar’ saldırıyla ilgisiz

Emniyet müdürüne suikastte ‘anında cezalandırılanlar’ saldırıyla ilgisiz

Kobane eylemleri sırasında Bingöl’de iki polisin hayatını kaybettiği saldırının ardından PKK üyesi olduğu öne sürülen dört kişinin güvenlik güçlerince öldürülmesine ilişkin soruşturmada, iki olay arasında bir bağ kurulamadı.

Dört kişinin öldürülmesi için Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Failler cezalandırıldı”, Başbakan Ahmet Davutoğlu da “Anında cezalandırıldılar” demişti.

Soruşturmayı yürüten Bingöl Cumhuriyet Savcısı Mehmet Demirağ tarafından hazırlanan iddianamede, dört PKK üyesine yardım ve yataklık suçlamasıyla tutuklanan iki şüpheli için ‘örgüt üyeliği’nden 12’şer yıl hapis istendi.

İddianame, Bingöl Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilirken, ilk duruşmanın 12 Mart’ta yapılması kararlaştırıldı.

diken.com.tr’de yer alan habere göre tutuklu iki sanığın avukatı Ömer Faruk Hülakü, iddianamede çatışmada öldürülen dört PKK üyesiyle Emniyet Müdürü Atalay Ürker’e yönelik saldırı arasında bir bağ kurulamadığını, iki şüphelinin bu konudaki soruşturmada kanıt yetersizliğinden tutuksuz yargılandığını belirtti.

Hülakü, “Müvekillerim sadece örgüt üyelerine bir bölgeden bir bölgede geçmeleri konusunda yardım ettikleri için örgüt üyeliğinden yargılanıyor. Emniyet müdürüne yönelik saldırı dosyasının ise delil yetersizliğinden kovuşturmaya yer olmadığına dair bir karar ile sonuçlanmasını bekliyoruz” dedi.