Salı , 12 Mayıs 2015
Anasayfa » Güncel » 28 soru soruldu…Peki Mehmet Baransu kimdir ?
28 soru soruldu…Peki Mehmet Baransu kimdir ?

28 soru soruldu…Peki Mehmet Baransu kimdir ?

Balyoz davası kapsamında dün evinde yapılan aramadan sonra gözaltına alınan Taraf gazetesi yazarı Mehmet Baransu, tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi. Dün evinde polis tarafından yaklaşık 10 saat arama yapıldıktan sonra gözaltına alınan Taraf gazetesi yazarı Mehmet Baransu emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından bu sabah Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na getirildi.

 

BARANSU’YA 28 SORU

Baransu’ya emniyette 6 saatte Balyoz Belgeleri ve ‘Karargah’ isimli kitabına ilişkin 28 soru yöneltildi. Emniyetteki işlemlerinin ardından Mehmet Baransu, sabah saatlerinde Çağlayan’da bulunan İstanbul Adalet Sarayı’na sevk edildi. Soruşturma savcısı Gökalp Kökçü, Mehmet Baransu’nun ifadesini almadı, dosya üzerinden inceleme yaptı. Baransu’nun avukatı Ahmet Emre Bayrak, savcının müvekkili Baransu’yu “Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, devletin güvenliğine ilişkin belgeleri yok etmek, devletin güvenliğine ilişkin bilgileri temin etmek , devletin gizli kalması gereken bilgileri açıklamak” suçlamasıyla nöbetçi 5. Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk ettiğini söyledi.

MEHMET BARANSU KİMDİR?

1977 yılında Ardahan’ın Göle ilçesinde doğdu. Ailesinin kökeni, Mısak-i Milli sınırlarının çizilmesinden sonra Ermenistan sınırlarında kalmış bir köye dayanmakta. Ailesinden çok sayıda kişi Osmanlı-Rus Savaşı’nda yaşamını yitirdi.Ailesi ile birlikte Erzurum’a yerleşen Baransu, lise öğrenimini burada tamamladı. Yükseköğrenimini ise İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünde yaptı. İlk gazetecilik deneyimini üniversitenin ajansında görev alarak yaşadı. Daha sonra Akşam gazetesinde çalışmaya başladı Bir arkadaşının vasıtasıyla Aksiyon dergisine geçti.

2000 yılına kadar burada çalışan Baransu, hazırladığı haberlerle dikkat çekmişti. Özellikle de kaçakçılık konusunda haberler yazdı. Aksiyon dergisinden yaşadığı bir problem üzerine ayrıldı. Ardından kısa bir süre 32. Gün’de çalıştı.

Yüksek lisansını Marmara Üniversitesi’nde yapan Baransu, tezini hazırlamak için Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) gitti ve yaklaşık üç yıl burada kaldı. 2007 yılından itibaren Taraf gazetesinde çalışmaya başladı ve halen köşe yazılarına devam etmektedir. Baransu, 2009 yılında Sedat Simavi Gazetecilik Ödülü’nü kazandı.

TARAF


İLGİLİ HABER

Mehmet Baransu emniyette: Siz siz olun gazeteci olarak…

http://www.bahrainair.net/surmanset/flas-flas-iste-gazeteci-baransunun-ifadesi/

Etiketler: