Perşembe , 9 Nisan 2015
Anasayfa » Güncel » Geerdink davasında flaş gelişme!Savcı’dan Bayık röportajına çarpıcı yorum !
Geerdink davasında flaş gelişme!Savcı’dan Bayık röportajına çarpıcı yorum !

Geerdink davasında flaş gelişme!Savcı’dan Bayık röportajına çarpıcı yorum !

Gazeteci Frederike Geerdink hakkında, sosyal medyada üzerinden yaptığı paylaşımlar nedeniyle ‘PKK propagandası yaptıgı’ gerekçesiyle açılan davanın ilk duruşması görüldü. Savcı Geerdink’in beraatini istedi, duruşma 13 Nisan’a ertelendi.

Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada  hakkında 1 yıldan 5 yıla kadar hapis istenen Geerdink, hakim karşısına çıktı. Paris merkezli Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütü ve Hollandalı gazeteciler ile Hollanda Büyükelçiliği yetkililerinin de izlediği duruşma yaklaşık 1 saat sürdü.Mahkemeye mütalaasını sunan savcı, iddianamede 6 yıl hapis istediği Geerdink için bu kez beraat talep etti.

‘BAYIK RÖPORTAJI GAZETECİLİKTİR’

Örgüt propagandası suçunun yasal unsurlarının oluşmadığını, Cemil Bayık röportajının gazetecilik faaliyeti olduğunu, Facebook ve Twitter’daki paylaşımlarının da kendi kişisel görüşleri olduğunu belirten savcı, Geerdink’in beraatini istedi.

‘BEN BİR GAZETECİYİM’

Geerdink ise savunmasında, ifadelerinin cımbızlanarak bir araya getirildiğini belirtti. Geerdink ‘ Kürt kimliği üzerine Bilgi Üniversitesi’ndeki konferans için yazdığım bazı cümleler var. Van’da bir çocukla yaptığım röportajla ilgili ifadeler var. Savcı, bölücü terör örgütü için üye toplama diye karar vermiş hakkımda. Bu, beni biraz rahatsız etti. Bu röportaj benim Kürt mücadelesini, Kürt kimliğini güçlendirdiğini ama aynı zamanda politize ettiğini ve bu siyasallaşmanın Kürtlerin kimliklerinin bütünüyle yaşayabilmelerini baltaladığını savunduğum bir makalenin bir parçasıydı.Peki o zaman neden bu davranış beni, varlığımın ta özünden etkiledi? Beni varlığımın özünden etkiliyor çünkü benim kimliğime dokunuyor. Ben bir kadınım, ben bir Hollandalıyım, ben bir Diyarbakırlıyım ama bunlardan daha çok ben bir gazeteciyim. Mesleğimle gurur duyuyorum, bunu özenle ve bağımsız sürdürüyorum.”

Mahkeme heyeti, duruşmayı 13 Nisan’a erteledi.