Cuma , 3 Nisan 2015
Anasayfa » Güncel » Gezi destekçisi polis iki kez beraat etti ama meslekten atıldı!
Gezi destekçisi polis iki kez beraat etti ama meslekten atıldı!

Gezi destekçisi polis iki kez beraat etti ama meslekten atıldı!

Facebook’ta Gezi ‘ye destek verip eyleme alanına giden 1. Sınıf Emniyet Müdürü Fikret Aydoğdu meslekten iki kez ihraç cezası aldı. Üstelik Aydoğdu açılan davadan beraat etmişti. Soruşturma istemine ise takipsizlik kararı verilmişti

Emniyet Genel Müdürlüğü’ne (EGM) bağlı Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığının Samsun Çalışma Merkezi’nde görev yapan 1. Sınıf Emniyet Müdürü Fikret Aydoğdu, Gezi Parkı eylemlerinin başladığı 29 Mayıs 2013’te Facebook hesabında  “12 Eylül’de polis kolejinde öğrenciydim. Böyle baskı hissetmedim. Atatürk ’e, İsmet Paşa’ya dil uzatacaksın… Yetti be, artık çocuklarımla yarın direnişe, bu ülkenin polis müdürü olarak ben de katılacağım” diye yazdığı ve 1 Haziran’da Atakum’daki Gezi Parkı eylemine katıldığı iddiasıyla bir davadan beraat etti, Facebook yazışmalarında ötürü açılan  soruşturmadan da suçsuz bulundu.

Radikal gazetesinden İsmail Saymaz’ın haberine göre buna rağmen EGM, Aydoğdu için disiplin soruşturması başlattı. Üst üste atanan iki polis başmüfettişleri Aydoğdu’ya altı aylık kıdem durdurma cezası istedi. Önerilen cezayı yetersiz bulan EGM, dosyayı mülkiye müfettişlerine verdi. Müfettişler, Aydoğdu’nun suçsuz bulunduğu Facebook yazışmaları ve eyleme katılması iddiası için “meslekten ihraç” cezası önerdi. EGM Disiplin Kurulu “Hükümetin Gezi Parkı olayları öncesinde ve sonrasında karar aldığı ve gerçekleştirdiği icraatına karşı çıkılarak, bu hareketin toplu şekilde yapılmasını tahrik” ve “Hükümete ve başında bulunan amir ve üstlerine karşı itaatsizliğe, karşı koymaya ve fiilen çatışmaya teşvik ettiğinden” iki kez ihraç kararı verdi.

ÖVÜCÜ YORUMLAR

Emniyet Müdürü Aydoğdu, 1 Haziran’da Samsun’un Atakum ilçesinde düzenlenen Gezi Parkı gösterisi sırasında kalabalığa uzak bir noktada çekilmiş fotoğrafını Facebook hesabına yükledi. Fotoğrafta, elinde bir çubuk görülüyordu. Bu paylaşımları 1050 kullanıcı beğendi. Kimileri de “Cesur bileği gibi yüreği de güzeldin müdürümün”, “Büyüksün müdürüm”, “Yürü be yiğit devrem”, “Tebrik ediyorum Fikret abi”, “Seni seviyorum Fikret amca”, “Müdürümsün Fikret”, “Senin gibi adamlar lazım bu ülkeye”, “Gitmişken şu TOMA’lara bir iki tekme de sen atsaydın” şeklinde övücü yorumlar yaptı.

DAVADAN BERAAT ETTİ

İhbar üzerine EGM Aydoğdu hakkında soruşturma başlatıp Samsun Cumhuriyet Başsavcılığına şikayette bulundu. Aydoğdu hakkında “kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşe sopa ile katılmak” iddiasıyla Samsun 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. İddianamede, 5200 kişilik bir grubun Atakum’da toplanarak AKP ilçe binasına yürüdüğü ve ellerinde şişe, taş ve misketleri binaya attıkları ileri sürüldü. Facebook paylaşımlarından yola çıkılarak, Aydoğdu’nun da eyleme katıldığı belirtildi. Aydoğdu, yaptığı savunmada, gösteriye katılmadığını, Atakum’da yemek yediği sırada merak edip grubu izlemek üzere alana geldiğini, rahatsızlanan bir göstericiyi ambulansa bindirip on dakika sonra alandan ayrıldığını söyledi.

Elindeki nesnenin de sopa değil, çıta benzeri bir buçuk olduğunu kaydeden Aydoğdu, “Bunu da muhtemelen yerde bulunan şahsa yardım ettiğim sırada orada görüp elime almıştım” dedi. Aydoğdu’nun gösterdiği üç kişi de yürüyüşün bulunduğu noktaya merak üzerine gittiklerini ifade etti. Kamera görüntülerinde Aydoğdu’nun gruptan uzakta telefonla konuştuğu, ambulansın yanında görüldüğü ve kaldırıma oturduğu görülüyordu. Dava, 4 Şubat 2014’te beraatla bitti.

Facebook paylaşımları nedeniyle de “suç işlemeye alenen tahrik” iddiasıyla soruşturma başlatıldı. Samsun Başsavcılığı, 28 Ocak 2104’te, “Paylaşımların suç işlemeye teşvik veya tahrik mahiyetinde ibareler olmadığı, kişinin hükümet uygulamalarından rahatsız olduğunu ve kendisinin de eylemlere katılma iradesini ortaya koyan yazılar olduğu” gerekçesiyle takipsizlik verdi.

İKİ KEÇ İHRAÇ EDİLDİ

Aydoğdu yargıda suçsuz bulunduğu halde disiplin soruşturması sürdü. Polis Başmüfettişleri Mehmet Salih Kesmez ve Ünal Çoban’ın 28 Şubat 2014’te hazırlanan raporda; Aydoğdu’nun Facebook’taki paylaşımları nedeniyle Emniyet Örgütü Disiplin Tüzüğü’nün 6/B-5 maddesindeki  “Hizmet dışında resmi sıfatının gerektirdiği saygınlığı ve güven duygusunu sarsacak eylem ve davranışlarda bulunmak” suçundan altı ay süreli kıdem durdurma cezası verilmesi önerildi. Eyleme katıldığı iddiasına ilişkin beraat kararı verildiği için bu eylemden ceza verilmesine gerek olmadığı vurgulandı. Polis Teftiş Kurulu, raporu yetersiz bulup eksikliklerin tespiti için bu kez Başmüfettiş Mehmet Şerif Başboğa’yı görevlendirdi. Başboğa ise Facebook paylaşımları ve eyleme katıldığı gerekçesiyle ayrı ayrı altışar ayrı kıdem durdurma cezası verilmesini önerdi. EGM ikinci raporu da yetersiz buldu. “Aydoğdu’nun eylemleriyle başmüfettişler tarafından önerilen ceza çeliştiği” gerekçesiyle “hukuka uygun karar verilebilmesi” amacıyla dosya Mülkiye müfettişlerine devredildi.

SİYASİ BEYANLAR

Mülkiye Müfettişleri İbrahim Sevimli ve Kemal Çeber tarafından hazırlanan üçüncü raporda, “asıl amaca” ulaşıldı. İki müfettiş, 27 Ekim 2014’te tamamladıkları raporda, Aydoğdu’nun “Gezi Parkı adı altındaki eylemlerde halkı siyasi yönden paniğe sürükleyecek ve tahrik edecek tarzda siyasi amaçlı ve nitelikli beyanları içeren paylaşımlar oldukları, paylaşımları binlerce kişinin beğendiği ve paylaştıkları dışında Facebook kullanıcıları tarafından cevaben yapılan yorumların da siyasi amaçlı olduğu, hizmet dışındaki resmi sıfatının gerektirdiği itibar ve güven duygusunu sarsacak nitelikle eylem ve davranışlarda bulunrduğu” ifade edildi.

Bu eylemin, altı ay kısa süreli kıdem durdurma cezasına uymakla birlikte “daha ağır bir disiplin cezasını gerektirdiği” belirtildi. Emniyet Örgütü Disiplin Tüzüğü’nün “amir ya da üstlerinin icraatına karşı çıkmak ve bu hareketi toplu halde dönüştürerek görev yapılmasını ya da göreve çıkılmasını engellemek ya da buna katılmak ya da katılmaya tahrik ya da teşvik etmek” suçu ile “amir ya da üste karşı itaatsizliğe, mukavemete ya da fiilen taarruza tahrik ya teşvik etmek” suçuna girdiği ve Aydoğdu’ya “meslekten çıkarma” cezasının verilmesinin uygun olacağı ifade edildi. Ayrıca, Gezi Parkı katıldığı gerekçesiyle de aynı maddeden ikinci kez meslekten çıkarma cezasının verilmesi önerildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü Disiplin Kurulu, 9 Şubat 2015’te aldığı kararında, Faecebook’taki paylaşımları nedeniyle “Hükümetin Gezi Parkı olayları öncesi ve sonrasında karar aldığı ve gerçekleştirdiği icraatına karşı çıkılarak, bu hareketin toplu şekilde yapılmasını tahrik ve teşvik ettiğinden” Aydoğdu’yu ihraç etti. Gezi Parkı eylemine katıldığı gerekçesiyle de “Hükümete ve başında bulunan amir ve üstlerine karşı itaatsizliğe, karşı koymaya ve fiilen çatışmaya teşvik ettiği” ve bu davranışıyla “görevli olmaksızın siyasal amaçla yapılacak açık ve kapalı yer toplantılarına, gösteri yürüyüşlerine katılmak” suçunu işlediği için ikinci kez meslekten çıkarma cezası verildi. Aydoğdu, karara idare mahkemesine itiraz etmeye hazırlanıyor.