Pazartesi , 6 Nisan 2015
Anasayfa » Güncel » Gezi’ye katıldı, öğretmenlikten atıldı
Gezi’ye katıldı, öğretmenlikten atıldı

Gezi’ye katıldı, öğretmenlikten atıldı

Adana’da Eğitim-Sen’li sınıf öğretmeni Eser Çapar, Gezi Parkı protestolarına katıldığı için meslekten atıldı. Hakkında örgüt üyeliği suçlamasıyla dava da açılan öğretmen, davanın sonuçlanmasını beklerken, Milli Eğitim Bakanlığı’nın verdiği disiplin cezası ile meslekten çıkarıldı. Eğitim-Sen üyesi öğretmenler Çapar’a destek için yürüyüş düzenledi.

Merkez Yüreğir ilçesindeki Ulubatlı Hasan Mahallesinde bulunan Güney Sanayi Çalışanları İlkokulu’nda görev yapan 41 yaşındaki 1 çocuk babası Eser Çapar, 1-16 Haziran 2013 tarihlerinde Gezi Parkı eylemlerine katıldı.

Eylemleri yönettikleri ileri sürülen Eser Çapar ve 3 Eğitim-Sen üyesi hakkında, terör örgütü Türkiye Komünist Partisi/Kıvılcım (TKP/K) üyesi oldukları, izinsiz eylem düzenledikleri ve polise direndikleri iddiasıyla Adana 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

Karar duruşmasına çıkmayı bekleyen Eser Çapar ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı da (MEB), idari soruşturma başlattı. Soruşturmanın ardından MEB Yüksek Disiplin Kurulu, Eser Çapar’a 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamında, “Devlet memurluğundan çıkarma” cezası verdi. Meslekten ihraç kararı Eser Çapar’a geçen pazartesi günü tebliğ edildi.

ADLİYEYE YÜRÜDÜLER

Adana 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün duruşmaya katılan Eser Çapar için, sabah erken saatlerde Eğitim-Sen üyesi yaklaşık 100 öğretmen Adana Adliyesi’ne yürüdü. Atatürk Caddesi üzerindeki sendika binasından adliyeye kadar yürüyen öğretmenler, ‘Eser Çapar yalnız değildir’, ‘Eser Çapar onurumuzdur’ ve ‘Baskılar bizi yıldıramaz’ diye sloganlar attı. Polisin geniş güvenlik önlemi altında gerçekleştirilen eylemde konuşan Eğitim-Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca, “Gezi Parkı eylemleri nedeniyle hükümet çevrelerinde bir korku var. Haklı talepleri için sokağa çıkan insanların sesine kulak vermek yerine baskı, sürgün ve soruşturmalarla cezalandırmaya çalışıyorlar” dedi. KESK Eşgenel Başkanı Şaziye Köse de, Eser Çapar için mücadele edeceklerini söyledi.

DHA