Cumartesi , 4 Nisan 2015
Anasayfa » Güncel » Harvard mezunu gitti, ilahiyatçı geldi
Harvard mezunu gitti, ilahiyatçı geldi

Harvard mezunu gitti, ilahiyatçı geldi

Bir süredir yolsuzluk iddialarıyla çalkalanan Mardin Artuklu Üniversitesi’nde, Harvard mezunu arkeoloji bölüm başkanının yerine ilahiyatçı başkan atandı.

Ömer Erbil imzasıyla radikal.com.tr’de yer alan haber şöyle:

Mardin Artuklu Üniversitesi’nde sular bir türlü durulmuyor. Soruşturmalar, yolsuzluk suçlamaları, görevden almalar ve akademik kayırma iddiaları sürüp gidiyor. ‘Haksız ekonomik çıkar sağlamak, ihaleye fesat karıştırmak, gizleme veya değiştirme, görevi kötüye kullanmak’ suçlamalarıyla üniversiteye baskın yapılmış 68 kişi gözaltına alınmıştı. Rektör Prof. Dr. Serdar Bedii Omay YÖK tarafından görevinden alındı. Yerine eski İstanbul Üniversitesi Rektörü Kemal Alemdaroğlu tarafından üniversiteden uzaklaştırılan, 28 Şubat mağduru olarak bilinen Prof. Dr. Ahmet Ağırakça getirildi.

8 KADRONUN 5’İ İLAHİYATÇI

Ancak bu buzdağının görünen yüzü. Üniversitede bir de sessiz ve derinden süren akademik kavga var ki kimse bu yönü görmüyor. Artuklu Üniversitesi’nin tüm akademik kadroları iddiaya göre ilahiyatçılar tarafından ele geçiriliyor. Son dönemde üniversitenin sosyal bilimler kürsülerine alınan 8 akademik kadrodan 5’i ilahiyat mezunu.

İŞTE İDDİAYA GÖRE YENİ ATANAN O HOCALAR

Artuklu Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Başkan Yardımcısı Zülküf Kaya, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi İlahiyat Fakültesi mezunu. Felsefe Bölümü Başkanı Doç. Dr. İbrahim Bor, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi İlahiyat Fakültesi mezunu. Yüksek lisansını Ankara Üniversitesi’nde “Gazali ve Swinburne’de Tanrının Bilgisi” teziyle yapmış. Doktorasını ise yine aynı üniversitede “İlahi Kelamın İmkan ve Tabiatı” üzerine vermiş. Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’ne alınan Yrd. Doç. Abdurrahman Adak, yüksek lisansını Dicle Üniversitesi’nde “Halifede Aranan Şartlar” teziyle tamamlamış. Doktorasını ise yine Ankara Üniversitesi’nde “Za’fi-i Gülşeni; Hayatı, Eserleri, Edebi Şahsiyeti ve Divanının İncelenmesi” teziyle vermiş. Tarih Bölümü’ne alınan Yrd. Doç. Zübeyr Akçe, doktorasını Harran Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Temel İslam Bilimleri Anabilim Dalı’nda “İsmail Hakkı Bursevi’nin Tuhfe-i Recebiyye” adlı eserinin metin incelemesini yaparak tamamlamış. Doç. Dr. Mehmet Akbaş, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi mezunu. Yine Felsefe Bölümü’ne araştırma görevlisi olarak alınan Muhammed Fatih Kılıç, İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi mezunu.

Bir süre önce üniversitede yaşananlara, kendisine uygulanan mobbinge isyan eden Harvard Arkeoloji Bölümü mezunu Yrd.Doç. Dr. Güner Coşkunsu arkeoloji bölüm başkanlığı görevinden alınmıştı. O göreve önce tarihçi Yrd. Doç. Dr. Ercan Gümüş atanmıştı. Gümüş’ün istifası üzerine 17 Aralık’ta başkanlığa ilahiyat kökenli Doç. Dr. Mehmet Akbaş getirildi. Marmara Üniversitesi İlahiyat mezunu Akbaş İslam Tarihçileri Derneği yönetiminde de yer alıyor. Yüksek lisans tez konusu ise “Sahabenin İslam’ı Tebliği (Suriye Bölgesi)”. Akbaş’ın arkeoloji ile ilgisi olmayan tebliğlerinden bazılarının başlıkları ise şöyle; “Seyfullah Lakabının Halid b. Velid’in Cihadına Yansıması’’, ‘’Hz. Ömer Dönemindeki fetihlerin ardından gerçekleştirilen tebliğ faaliyetleri’’, ‘’Fetihlerden Sonra Suriye Bölgesine Yerleşen Sahâbîlerin Mescidlerdeki İlmî Faaliyetleri’’

YAŞANAN İLK DEĞİL…

Güner Coşkunsu Mardin’de korunması gerekli kültür varlıkları için mücadele veren bir isimdi. Rapor tutuyor, yaşanan usulsüzlüklere karşı duruyordu. Arkeolog olarak öğrendiği ilmi hayatına yansıtan, çevresindeki kültürel varlıkları korumaya çalışan bir isimdi. Yerine bir ilahiyatçı akademisyen atanmasını anlamak cidden zor. İlahiyat fakültesinin başına bir arkeolog atanması kadar saçma. Lakin bu saçmalıklar yeni değil. Arkeolojik sit alanı olan İstanbul Tarihi Yarımada’yı korumakla görevli Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’nun başına onca arkeolog dururken avukat atanıyorsa, üniversitenin arkeoloji bölüm başkanlığına imam tayin etmeleri gayet normal…