Cuma , 3 Nisan 2015
Anasayfa » Alt Manşet » Erdoğan ‘Çözüm sürecine karşı’ demişti..Bakın o saldırgan kim çıktı !
Erdoğan ‘Çözüm sürecine karşı’ demişti..Bakın o saldırgan kim çıktı !

Erdoğan ‘Çözüm sürecine karşı’ demişti..Bakın o saldırgan kim çıktı !

Kartal İlçe Teşkilatı binasına  kuru sıkı silahla giren ve etkisiz hale getirilip gözaltına alınan Umutcan Tosuncu, savcı tarafından “akıl sağlığının yerinde olup olmadığının tespit edilebilmesi” için Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne sevk edildi.

SAVCI İFADESİNİ ALMADI

Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince öğleden sonra Anadolu Adliyesi’ne getirilen 23 yaşındaki Tosuncu’nun savcılıkça ifadesi alınmadı. Dosyayı inceleyen Anadolu Örgütlü Suçlar, Kaçakçılık ve Ekonomik Suçlar Soruşturma Bürosu nöbetçi savcısı, dosyaya Tosuncu’nun avukatı tarafından sunulan ‘Akli dengesinin yerinde olmadığına ilişkin’ raporları dikkate alarak, şüpheliyi Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne sevk etti.

MECZUP ÇIKTI

Edinilen bilgiye göre, Umutcan Tosuncu’nun akli dengesinin yerinde olmadığına ilişkin eski raporları bulunuyor. Daha önce Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde tedavi gördüğü belirtilen Tosuncu’nun, Emniyet’te verdiği ifadesinde ise eylemi bireysel olarak gerçekleştirdiğini, hiçbir örgüte üye olmadığını söylediği öğrenildi.

KILIÇ MOTİFİNİ SPREYLE ÇİZMİŞ
İlçe Teşkilatı binasının penceresine kılıç motifinin de yer aldığı bir Türk Bayrağı asan şüphelinin, motifi kırtasiyeden aldığı bir spreyle kendisinin çizdiğini söylediği öğrenildi.
Umutcan Tosuncu’nun, ilçe teşkilatına girdiğinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ‘ın fotoğrafını indirip Atatürk ‘ün fotoğrafını asarak, duvarlara da “Dirildin seni bekliyoruz” şeklinde yazılar yazdığı belirtildi.

5 AYRI SUÇLAMA…

Savcılık, akıl sağlığının yerinde olup olmadığının tespit edilebilmesi amacıyla şüpheliyi Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne sevk ederken, Umutcan Tosuncu hakkında “Terör örgütü propagandası yapmak”, “Kamu malına zarar vermek”, “Korku, kaygı veya panik yaratabilecek tarzda silahla ateş etmek”, “Silahla tehdit” ve “Nitelikli olarak konut dokunulmazlığını ihlal etme” suçlamalarıyla soruşturma başlatıldı.

CAMDAN ÇIKARAK BAĞIRMIŞTI

7 katlı binanın en üst katında dün gerçekleşen olay esnasında, ilçe binasında bulunan AK Parti Kartal İlçe Başkan Yardımcısı Beyler Çakır, saldırganın bir anda içeri girdiğini belirterek, herkesin dışarı çıkmasını söylediğini ve ateş ettiğini kaydetmişti.
Umutcan Tosuncu ise ilçe teşkilatı binasının camından “Bu vatan için hiçbir şey yapmıyor, sanki her şeyi o yaptı. Irak’ı dolaştı, Suriye’de dolaştı, her yerde kan akıttı, sıra Türkiye’ye geldi” diye bağırmıştı.

ERDOĞAN: ÇÖZÜM SÜRECİNE YÖNELİK TAVIR OLARAK GÖRÜYORUM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Lohannis ile birlikte katıldığı ortak basın toplantısında AKP Kartal ilçe örgütüne yönelik baskına da değinerek, “Aynı zamanda AK Partinin Kartal ilçe teşkilatına terör örgütünün yaptığı saldırıyı da çözüm sürecine yönelik bir tavır olarak görüyorum. Demokrasiyi hazmedemeyenlerin bir tavrı olarak görüyorum. Bütün bunlar bilinmelidir ki, demokrasi bu tür saldırılarda pes edecek basit bir sistem değildir. Demokrasiye inananların terörizme karşı ortak durması şarttır”demişti.

DHA