Cuma , 26 Aralık 2014
Anasayfa » Güncel » IŞİD, Mürşitpınar Sınır Kapısı’na 25 metre yaklaştı
IŞİD, Mürşitpınar Sınır Kapısı’na 25 metre yaklaştı

IŞİD, Mürşitpınar Sınır Kapısı’na 25 metre yaklaştı

Kobani’de terör örgütü IŞİD ile çatışmalar, sınır kapısı yakınlarında yoğunlaştı. Sabah saatlerinde Mürşitpınar Sınır Kapısı yakınlarına bomba yüklü 2 araçla saldıran IŞİD militanları, kapıya 25 metre kadar yaklaştı. Patlamalarda 4 YPG’li hayatını kaybetti, 18 kişi yaralandı. ABD öncülüğündeki koalisyon jetleri ise IŞİD mevzilerini bombaladı.

Kobani’yi ele geçirmek isteyen IŞİD militanları, bölgeyi Türkiye ’ye bağlayan Mürşitpınar Sınır Kapısı’na sabah erken saatlerde bomba yüklü 2 araçla saldırmak istedi. Sınır kapısı yakınlarına ağır silahlarla saldıran IŞİD militanlarının kapıya 25 metreye kadar yaklaştığı öğrenildi. Yarım saat arayla meydana gelen şiddetli patlamalarda, yerel kaynaklar 4 YPG’linin öldüğünü, 18 kişinin de yaralandığını bildirdi. Saldırıda yaralananlar, Yumurtalık bölgesine sevk edilen ambulanslarla Suruç Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

3 HAVAN MERMİSİ TÜRKİYE TARAFINA DÜŞTÜ

IŞİD’ın ilerleyişini durdurmak isteyen ABD öncülüğündeki koalisyon uçakları ise sınır hattındaki IŞİD mevzilerini bombaladı. Bombardımanın ardından yükselen dumanlar, Suruç’tan da görülürken, Kobani’den ateşlenen 3 havan mermisi ise sınırı aşarak Türkiye topraklarına düştü. Kimsenin yaralanmadığı bu gelişme sonrası çok sayıda tank ve obüs, Kobani’yi gören hakim tepe ile sınır hattında konuşlandırıldı.

GAZETECİLER BÖLGEDEN UZAKLAŞTIRILDI

Kobani’yi ele geçirmek isteyen IŞİD militanlarının bombalı araçlarla gerçekleştirdiği saldırının ardından bölgede bulunan gazeteciler, daha önce kendileri için güvenlik gerekçesiyle ayrılan tepeden de uzaklaştırıldı.

DHA