Pazartesi , 11 Mayıs 2015
Anasayfa » Güncel » IŞİD’e gitmek isterken İstanbul’da yakalanan 3 İngiliz ülkelerine gönderildi
IŞİD’e gitmek isterken İstanbul’da yakalanan 3 İngiliz ülkelerine gönderildi

IŞİD’e gitmek isterken İstanbul’da yakalanan 3 İngiliz ülkelerine gönderildi

 

Suriye’ye giderek Irak Şam İslam Devleti’ni (IŞİD) katılmak isteyen üç İngiliz genç dün İstanbul’da gözaltına alındı. İngiltere’ye gönderilen 17 ve 19 yaşlarındaki gençler, bu kez Londra’da gözaltında tutuluyor.

Suriye sınırını geçerek IŞİD’e katılmak isteyen 17-19 yaşlarındaki üç genç cuma günü İsranbul’da gözaltına alınarak pasaportlarına el konuldu.

Türk güvenlik yetkilileri tarafından gözaltına alınan üç İngiliz genç cumartesi gecesi sınır dışı edilerek İngiltere’ye gönderildi ve Londra’da gözaltına alındı.

Londra polisinden yapılan açıklamada, “14 Mart Cumartesi günü yerel saatle 23.10 sularında üç kişi İngiltere’ye geri dönmüş ve terör yasası çerçevesinde gözaltına alınmıştır. Üç kişi de Londra’da bir karakolda, gözaltında tutulmaktadır” denildi.

Açıklamada, gözaltında tutulan kişilerden ikisinin 17, birinin 19 yaşında olduğu belirtildi.

IŞİD’e katılmayı amaçladığı iddia edilen İngiliz pasaportlu üç kişinin, İspanya üzerinden Türkiye’ye gittiği öğrenilmişti.

Gafur H, Muhammed N. ve Muhammed Abdulla H, Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi Başkanlığının çalışmaları sonucu, “yabancı savaşçı” olduğu değerlendirilen kişilerin Türkiye’den geçişlerini önlemek için oluşturulan risk analiz grubunda görevli polislerin takibine takılmış, bu kişiler İstanbul’da havalimanında gözaltına alınmıştı.

İngiltere makamlarıyla işbirliği içinde gerçekleştirilen çalışmanın ardından üç kişi, İngiltere’ye geri gönderilmişti.

ÜÇ GENÇ KIZ SURİYE’YE GEÇMİŞTİ

Daha önce İngiliz vatandaşları olan 15 yaşındaki Amira Abaze ile 16 yaşlarındaki Şahimima Begüm ve Kadiza Sultana’nın 17 Şubat’ta Londra’dan uçağa binerek İstanbul’a geldikleri tespit edilmişti.

İngiliz yetkililere göre, üç genç kızın hedefi IŞİD’e katılmak üzere Türkiye üzerinden Suriye’ye ulaşmaktı. İngiliz kızlardan Londra’dan ayrıldıklarından bu yana haber alınamıyordu.

Daha sonra ise İngiltere polisi kızların Suriye’ye geçtiğini açıkladı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise üç İngiliz kıza yardım eden kişinin IŞİD karşıtı koalisyon üyesi ülkelerden birinin istihbarat elemanı olduğunu söyledi.

“60 kadın ve genç kız IŞİD’e gitti”

İngiliz polisi, şimdiye kadar yaklaşık 60 kadın ve genç kızın İngiltere’den Suriye’ye IŞİD’e katılmak için gittiğini tahmin ettiklerini açıkladı.

İngiliz polisi Ulusal Koordinasyon Terörle Mücadele Birimi Komiser Yardımcısı Helen Ball, BBC’de katıldığı bir programda yaptığı açıklamada, “Geçen yıl 22, toplamda da yaklaşık 60 kadın ve genç kız İngiltere’den Suriye’ye gitti. Bu kişilerin çoğunun IŞİD’e katılmak için gittiğini tahmin ediyoruz” dedi.

Giden genç kızların yaşlarının küçük olduğuna dikkati çeken Ball, “Suriye’ye giden İngiliz kızlar konusunun giderek artan bir sorun olduğunu ve yetkililerin bu konuda gerekli tedbirleri alması gerektiğini” belirtti.

İngiliz hükümeti, yaklaşık 600 İngiliz vatandaşının Suriye’ye ve Irak’a savaşmak için gitmiş olabileceğini tahmin ediyor.

Al Jazeera Türk ve Reuters

Etiketler: