Salı , 12 Mayıs 2015
Anasayfa » Güncel » İşte dakika dakika kanlı adliye baskını…Acının özeti !
İşte dakika dakika kanlı adliye baskını…Acının özeti !

İşte dakika dakika kanlı adliye baskını…Acının özeti !

İstanbul Adalet Sarayı’na silahlarla giren DHKC’li  militan , Berkin Elvan soruşturmasını yürüten Savcı Mehmet Selim Kiraz’ı odasında 8 saat rehin tuttu. Akşamki operasyonda iki militan olay yerinde yaşamını yitirirken ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılan Savcı Kiraz yapılan tüm müdahaleye rağmen kurtarılamadı.

DAKİKA DAKİKA YAŞANANLAR

12.30: DHKC militanı Şafak Yayla ve  Bahtiyar doğruyol  dün saat 12.30’da Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na iddiaya göre  avukat cübbesiyle geldi ve avukatların aranmadan geçtiği bölümden girdi. Berkin Elvan ve Gezi Parkı soruşturmalarını yürüten Memur Suçları Bürosu Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın 6. kattaki odasına çıktı. Savcının odasına silahlar ve bombayla girip kapıyı kilitleyen Bahattin Doğruyol ve Şafak Yayla, Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın ağzını koli bandıyla kapatıp ellerine plastik kelepçe taktı. Bağırışmalar üzerine adliyede görevli özel güvenlikler içeri girmek isteyince militanlar iki el ateş etti.

12.36: Sosyal medya hesaplarından savcının rehin alındığı açıklandı ve savcının başına silah dayanmış fotoğrafları da paylaşıldı. Özel harekat polisleri adliye binasına geldi, çevre binaların çatılarına keskin nişancılar yerleştirildi.

13.50: Örgütten yapılan açıklamada, 5 maddelik taleplerinin yerine getirilmesi için 15.36’ya kadar bekleyeceklerini, süre sonunda savcıyı öldüreceklerini duyuruldu. Talepler arasında, Berkin’i vuran polislerin canlı yayında itirafta bulunmaları, polislerin halk mahkemelerinde yargılanmaları, Berkin için yapılan eylemlere katıldıkları için işten atılanların geri alınmaları, 3 saatin sonunda eylemcilerin güvenle binadan ayrılmasının sağlanması, İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal, Sezgin Tanrıkulu, Çağdaş Hukukçular Derneği’nden bir avukatın da arasında bulunduğu heyetle bağlantı kurmak istedikleri yer aldı.

15.15: Adliye giriş-çıkışlara kapatılırken, Kiraz’ın odasının bulunduğu 6. kat boşaltıldı. Alt ve üst katlarda yoğun güvenlik önlemi alındı. Polisin müzakere timi ile İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok ve Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nden sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı Mustafa Çalışkan adliyeye geldi. Başsavcılığın çağırısı üzerine adliyeye gelen İstanbul Baro Başkanı Ümit Kocasakal da müzakerelere katıldı. Eylemcilerin talebi üzerine Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan da geldi. Eylemcilerin görüşmek istediği Sami Elvan, rehin alınan savcı Mehmet Selim Kiraz’ın odasının bulunduğu kata çıkartıldı. Saat 15.00’ten itibaren adliyede çalışan personel güvenlik gerekçesiyle paydos ettirilerek binadan dışarıya çıkartıldı.

16.54: Eylemciler, Berkin Elvan’ın öldürülmesi olayına karışan polislerin isimlerinin canlı yayında açıklanmasını istediler, diğer taleplerinde pazarlık yapabileceklerini ileterek 19.50’ye kadar süreyi uzattılar. Gerekirse kendilerini feda edeceklerini de söyleyen militanlar  “Son 10 dakika. Açıklamayı yapmazsanız savcıyı öldüreceğiz” dediler. Emniyet yetkilileri, bu açıklamayı yapmalarının mümkün olmadığını iletti.

20.06:Görüşmeleri yürüten Ümit Kocasakal, Sami Elvan, avukat Şükriye Erden saat 20.15’te aşağı indiler. Polis katı boşalttı.

20.24:  Önce büyük bir patlama duyuldu, ardından peşpeşe silah sesleri gelmeye başladı. Çatışma devam ederken 10 dakika sonra bir patlama daha duyuldu. Teröristler kapının arkasına barikat kurduğu için polisin içeri girmesi güç oldu.

20:44: Silah sesleri kesildi, ardından 6. kata sedye götürüldü. İki militan  çatışmada ölürken ağır yaralı olan Savcı Kiraz hastaneye götürüldü.

23.00: Başında ve sırtında kurşun yaraları olan Savcı Kiraz’ın  kurtarılamadığı açıklandı.  Hastaneden yapılan açıklamada, “Geldiğinde kalbi ve solunumu durmuştu. Ameliyata aldık, geri döndürmeye çalıştık. Ancak tüm müdahelelelere rağmen kurtaramadık” denildi.

 

Etiketler: