Pazartesi , 6 Nisan 2015
Anasayfa » Güncel » İşten atılan babasının gözyaşlarını sildi !
İşten atılan babasının gözyaşlarını sildi !

İşten atılan babasının gözyaşlarını sildi !

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin özel güvenlik hizmetlerinde çalışırken yenilenen özel güvenlik ve koruma hizmeti ihalesi kapsamında işten çıkartılan çalışanlar eylem yaptı. Büyükşehir Belediyesi’nde 2014 yılında 500 özel güvenlik çalışırken, 2015 yılı için yapılan ihalede Büyükşehir Belediyesi sayıyı 300’e düşürdü. 300 kişi için yapılan ihaleyle birlikte 200 çalışana, yılın son günü işten çıkarıldıkları bildirildi.

Yeni yılın ilk iş günü, sabah saatlerinde bağlı oldukları şirket önünde toplanan özel güvenlik görevlileri, yetkili bir ismin kendilerine açıklama yapmasını istedi. Türkiye Güvenlik ve Savunma İşçileri Sendikası (Güvenlik İş) Antalya İl Temsilcisi Hüseyin Çalkaya, işten çıkarılanlar arasında 9 yıldır Büyükşehir Belediyesi’ne hizmet veren çalışanlar olduğunu belirterek, “Kıdem tazminatları, biriken izin paraları, ihbar tazminatları var. Bunlar hakkında hiçbir açıklama yapılmadan işten çıkarıldığımız bize bildiriliyor” dedi.

BELEDİYEYE YÜRÜDÜLER

Şirket önünde yetkili bir isimle görüşmek için yaklaşık 2 saati bulan bekleyişin ardından özel güvenlik görevlileri sendika binasında toplanarak, Büyükşehir’e doğru yürüyüşe geçti. Belediye binası önünde Çevik Kuvvet TOMA desteğiyle güvenlik önlemi alırken, Büyükşehir Belediyesi önündeki alanın, yeni kiralanan otomobillerle doldurulmuş olması dikkat çekti. Polis, özel güvenlik görevlilerinin belediye önüne girmesine izin vermezken yakın bir noktada toplanmalarına izin verdi.

BAŞKAN TÜREL’E PROTESTO

Attıkları sloganlarla Büyükşehir Belediye Başkanı AK Partili Menderes Türel’i protesto eden işçiler adına Türk-İş Antalya İl Temsilcisi Hacı Mevlüt Ünal ve Güvenlik-İş Temsilcisi Hüseyin Çalkaya yetkililerle görüşmek üzere belediye binasına girdi. Fakat Genel Sekreter Birol Ekici, sendika binasına asılan ‘2015 yılında Antalya Büyükşehir Belediyesi’nden çıkartılan 200 güvenlik görevlisinin ahı Menderes Türel’e iyi gelecek’ yazılı pankart inmediği sürece görüşmeyi reddetti. Güvenlik görevlileri pankartı indirmeye razı olmayınca görüşme gerçekleşmedi.

BABASININ GÖZYAŞLARINI SİLDİ

Büyükşehir önündeki eyleme kızı 5 yaşındaki Tuana’yla birlikte gelen 30 yaşındaki Murat Araz ise yaşadıklarını anlatırken gözyaşlarına hakim olamadı. Üç çocuk babası olduğunu, en küçük çocuğu Kaan’ın 40 günlük olduğunu anlatan Araz, “31 Aralık günü telefon geldi, ‘İşten çıkarıldınız’ dediler. Bu kadar” dedi. Büyükşehir Belediyesi’nde 8 yıl 8 ay çalıştığını ve işten çıkarılmasının ancak 15 saniye sürdüğünü belirten Araz, “Eşim çalışmıyor. Ne yapacağım bilemiyorum” derken akan gözyaşlarını kucağındaki kızı Tuana sildi.

‘İHALELER BAHANE’

DİSK Akdeniz Bölge Temsilcisi Cemal Aybar, Büyükşehir Belediyesi’nde taşeron şirketlerde çalışan yaklaşık 850 işçinin yeni yılla birlikte işten atıldığını söyledi. Aybar, 2014 yılına ilişkin ihalelerin CHP’li Büyükşehir Belediye yönetimince yapıldığını, 2015 ihalelerinin ise AK Parti yönetimince gerçekleştirildiğini öne sürerek, “Şimdi yeni ihaleler bir bahane olarak kullanılıyor. Ama zaman içinde atılandan çok daha fazlası Büyükşehir Belediyesi’nde taşeron şirketler üzerinden işe başlatılacak” diye konuştu.

Antalya’da yeni yılla birlikte belediyelerin taşeron şirketler üzerinden işçi çıkarmaları CHP’li belediyelerde de yaşanıyor. CHP’li Döşemealtı Belediyesi’nin 80, Muratpaşa Belediyesi’nin ise 500’e yakın taşeron işçiyi, yenilenen ihaleler kapsamında işten çıkarttığı belirtildi.

DHA