Salı , 12 Mayıs 2015
Anasayfa » Güncel » ‘Kırmızı fularlı kız’ın annesi HDP’den aday
‘Kırmızı fularlı kız’ın annesi HDP’den aday

‘Kırmızı fularlı kız’ın annesi HDP’den aday

Antalya’daki Gezi Parkı eylemlerinde ‘kırmızı fularlı kız’ olarak tanınan ve iki ayrı davada 103 yıl hapis cezası istemiyle yargılanırken PKK’ye katılan 21 yaşındaki Ayşe Deniz Karacagil‘in annesi Nuray Erçağan, 7 Haziran seçimleri için HDP’den aday adaylığı başvurusunda bulundu.

Radikal’de yer alan habere göre Antalya’daki Gezi Parkı eylemleri nedeniyle 4 ay 20 gün cezaevinde kalan ve kırmızı fularıyla sosyalizm propagandası yapmakla suçlanan Ayşe Deniz Karacagil’in annesi Nuray Erçağan, 7 Haziran seçimleri için milletvekili aday adayı oldu. Nuray Erçağan, Halkların Demokratik Partisi Antalya İl Başkanlığı’na, Antalya’dan milletvekilliği için aday adaylık başvurusunu yaptı. Erçağan başvurusunu HDP Antalya İl Başkanlığı’nda eşbaşkanlar Zarife Atik ve Ahmet Kaya’ya sundu.

‘ŞİDDETE KARŞI MECLİSTE OLMALIYIZ’

Bir kadın ve anne olarak TBMM ‘de olmak istediğini söyleyen Nuray Erçağan, “Bu ülkenin umuda ve güvene ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Böylesine karanlık günlerde aydınlık yüzlerin meclisi hedeflemesi, cesareti gerekiyor. Özellikle kadınlarımızın bir adım daha önde olması gerekiyor. Eğer meclisi hedefliyorsam, töre cinayetinde öldürülen Güldünya olmak, tekrar yaşatmak ve töre cinayetleri olmasın istiyorum. Özgecan’ın elleri olmak ve onları meclise taşımak istiyorum. Kadınlarımızın sesi, tecavüz ve tacize uğradığında sadece çığlık atmayalım orada da çığlığımızı seslendirelim. Anne ve kadın olarak her türlü şiddete karşı mecliste olmalıyız” diye konuştu. Geçen yılın Mayıs ayında bir mektup bırakarak PKK’ye katılan kızı Ayşe Deniz Karacagil’den ise haber alamadığını ifade eden Erçağan, “Umarım sağlığı iyidir. Sesimi de duyar. Bütün Kürt ve Türk gençlerinin umudu, annesi olmak isterim. Haksızlığın karşısında olmaya sadece söz veriyorum” dedi.

Etiketler: