Pazar , 5 Nisan 2015
Anasayfa » Güncel » Küçük Nehir hala kayıp..Son umut poşetlerde !
Küçük Nehir hala kayıp..Son umut poşetlerde !

Küçük Nehir hala kayıp..Son umut poşetlerde !

Geçen Ekim ayının sonunda Van’ın Gürpınar İlçesi Kırkgeçit Mahallesi’ndeki evlerinin önünde oynarken kaybolan, aramalara rağmen bugüne kadar sadece ayakkabıları bulunabilen 4 yaşındaki Nehir Aslan ile birlikte aramalara rağmen bulunamayan 3’ü çocuk 4 kişinin fotoğrafının yer aldığı 7 milyon poşet bastırılarak markette dağıtılmaya başlandı.

Yakınlarını Kaybetmiş Aileler Derneği (YAKAD) kanayan yara konumundaki kayıpların bulunabilmesi amacıyla Onur Market ile kampanya başlattı. Geçen ay başlatılan projede, üzerinde kayıp çocuklara ilişkin fotoğraf ve bilgilerin yer aldığı ilk etapta 3 milyon, ikinci etapta 4 milyon alışveriş poşeti bastırılırken çocuklu ailelerin böyle bir olayla karşılaşmaması için bilinmesi gereken 10 önemli kural yer aldı.

İZİ BULUNAMADI

Yakınlarının bulunması halinde 50 bin TL ödül vaat ettiği ancak, sonuca ulaşılamayan minik Nehir Aslan’ın da fotoğrafının bulunduğu poşetler 76 mağazada alışveriş yapanlara dağıtılmaya başlandı. Son poşetlerde üzerinde Nehir ile birlikte 3 çocuk ve 1 yetişkinin fotoğrafı, nerede ne zaman kayboldukları bilgileriyle birlikte, ailelerin çocuklarının kaybolmasına karşı dikkat etmesi gereken 10 kural basıldı. YAKAD Başkanı Zafer Özbilici, bundan önceki kampanyada bastırılan poşetlerdeki çocuklara ait fotoğrafların yıllar öncesine ait olduğunu ancak, Nehir’in fotoğrafının yeni olduğunu belirterek umutla iyi bir haber beklediklerini söyledi.

“ÖLÜMDEN ACI”

Özbilici, kayıp çocukları devlet ve toplum olarak aramaya devam ederken sayıları giderek artan kayıp çocuk sayısını önlemek amacıyla poşetlerle aileleri uyarmayı hedeflediklerini söyledi. Zafer Özbilici, “Başka çocuklarımız kaybolmasın diyoruz. Ölümden acı bir olay. Bir evladın kaybolması toplumun yara alması demektir. Diğer sektördeki kuruluşlar da destek verirse yeni kayıp vakaları yaşanmaması için toplumu bilinçlendirebiliriz” dedi.

2 AYDA 7 MİLYON POŞET

Kayıplar için başlatılan poşet kampanyasını sosyal sorumluluk projesi olduğunu belirten Onur Market CEO’su Cemal Özen; bu yolla milyonlarca ev ve kişiye ulaşacaklarını ailelerin benzer acı durumda karşılaşmamaları için onlara çok önemli uyarılarda bulunmayı görev edindiklerini söyledi. 2 ayda 7 milyon poşete ulaştıklarını, kayıp bilgilerini sürekli güncelleyecekleri anlatırken, “Nehir Aslan’ın kaybolması bizi de çok üzen bir konu. Kampanyamızda biraz daha günceli yakalayarak 1 ay içerisinde poşetlerimize basacağımızı söyleyebilirim” diye konuştu.

ÇOCUKLARIN KAYBOLMASINA KARŞI 10 ÖNEMLİ KURAL

Bastırılan poşetlerde çocukların kaybolmasının önüne geçilebilmesi için şu uyarılar yer aldı: * Çocuğun kimlik kartını ya da kimlik bilgilerini hep yanında taşımasını sağlayın. * Kimlik kartı taşıyamayacak yaşta ise kimlik bilgilerini künye gibi takmasını sağlayın. * Kaybolduğunda dönmesi gereken adresi ve araması gereken telefonları öğretin. * Arkadaşlarının adını ve telefon numarasını ve adreslerini alın* Çocuğunuzun en son ne giydiğini bilin. Daima çocuğunuzun en son fotoğrafına sahip olun. Gerektiğinde DNA karşılaştırması için çocuğun saç teli örneğinin ve parmak izini alın, izci köpeklere koklatmak için kokusunun sindiği bir kıyafeti yıkamadan saklayın. * Tek başına tenha yerlere, ıssız sokaklara, inşaat gibi terk edilmiş yerlere gitmemesi gerektiğini öğretin. * Çocuğunuza sesinin bir çeşit alarm olduğunu, gerektiğinde bağırarak çevreden yardım alabileceğini öğretin. * Onu korkutmadan, yabancı kişilere güvenmemesi gerektiğini öğretin. Çocuğunuza kaybolduğunda polise gitmeyi öğretin.

DHA