Pazar , 5 Nisan 2015
Anasayfa » Güncel » MİT TIR’ları davasında sıcak gelişme
MİT TIR’ları davasında sıcak gelişme

MİT TIR’ları davasında sıcak gelişme

Adana ve Hatay’da Ocak 2014’te MİT’e ait TIR’ ların durdurulmasıyla ilgili olarak aralarında bir binbaşının da bulunduğu 34 muvazzaf asker hakkında gözaltı kararı çıkartıldı.

Söz konusu kararların, takipsizlik kararıyla ortadan kaldırılan “Selam Tevhid Soruşturması”nı yürüten kamu görevlilerine yönelik soruşturma kapsamında verildiği öğrenildi.

8 İLDE OPERASYON

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü merkezli yürüyen soruşturma kapsamında 1′ i binbaşı, 34 muvazzaf asker hakkında gözaltı ve yakalama kararı çıkarıldı.

Arama ve yakalama kararlarının yerine getirilmesi için aralarında İstanbul, Adana ve Hatay’ın bulunduğu 8 ilde operasyonlar yapıldığı öğrenildi. Edinilen bilgiye göre 3’üncü dalga operasyonlar, takipsizlik kararıyla ortadan kalkan “Selam Tevhid Soruşturması”nı yürüten kamu görevlilerine yönelik soruşturma kapsamında yürütülüyor.

Şüpheliler listesinde adı geçen muvazzaf askerlerin Ocak 2014’te Adana ve Hatay’da MİT’e ait TIR’ların durdurulmasında görev alanlar olduğu belirtiliyor.

ASKERLERE “TERÖR ÖRGÜTÜ ÜYELİĞİ” VE “HÜKÜMETİ ORTADAN KALDIRMAYA TEŞEBBÜS” SUÇLAMASI

34 isimli “şüpheliler” listesindeki askerlerin  “Terör örgütüne üye olmak” ve “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs”le suçlandıkları öğrenildi. Söz konusu listedeki isimler gözaltına alındıktan sonra İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne getirilecek.

Çağatay KENARLI/İSTANBUL, (DHA)