Salı , 12 Mayıs 2015
Anasayfa » Alt Manşet » Flaş..Flaş.. Ağrı’daki o köyün muhtarı ilk kez konuştu..Operasyonu anlattı !
Flaş..Flaş.. Ağrı’daki o köyün muhtarı ilk kez konuştu..Operasyonu anlattı !

Flaş..Flaş.. Ağrı’daki o köyün muhtarı ilk kez konuştu..Operasyonu anlattı !

Ağrı’da yaşanan çatışmanın merkezi  Yukarı Tütek Köyü. Köyün  Muhtarı Seyithan Yenigün yaşananları Taraf’a anlattı. Köylerinin 1994 yılında tamamen boşaltıldığını söyleyen  Yenigün, “Bizim köy 1990’lı yıllarda çok sıkıntı yaşadı. 1994’te alay girdi köyümüze, 11 yıl çıkmadı. Asker 2005 yılında köyden çıktıktan 4 yıl sonra köyümüze döndük. Çok sıkıntı yaşadık. Bu tarihten bu yana köyümüz de herhangi bir sorun yaşanmadı” dedi.

‘SONBAHARDAN BERİ İLK DEFA OPERASYON YAPILDI’

“Bölgede askeri operasyonlar sıklıkla yapılıyor muydu” sorusuna muhtar Yenigün, “Olayların çıktığı bölge köyümüzün hemen yanında. Çok sakin bir bölgeydi burası. En son askeri operasyon 2014 yılının sonbaharında yapıldı. O zamanda pek sorun yaşanmadı. Çözüm sürecinden bu yana bölgemiz sakindi. Çatışma olmadı, can kaybına tanık olmadık. Neden operasyon yapıldığını bilmiyorum. Keşke böyle bir şey olmasaydı” diye cevapladı.

‘KİMSEYE BASKI YAPILMADI’

Başbakan Davutoğlu’nun, “Bölge halkı baskı altında” sözlerine Muhtar Yenigün, “Bu güne kadar bizim köyde, özellikle seçimler ile ilgili herhangi bir baskı olmadı. En son Cumhurbaşkanı seçimlerinde hem mevcut Cumhurbaşkanına, hemde HDP adayına oy verenler oldu. Kimse kimseyi engellemedi, baskı yapmadı. Bizim köyde kimseye baskı söz konusu değil. Ben köy muhtarıyım, en azından bana öyle bir şikayet gelmedi. Başka köyde olmuşsa bilmiyorum. Ama bizde öyle bir baskı olmadı” dedi.

‘OLAYLARIN SORUMLULUĞUNU İLBOĞA’YA YÜKLEMEK İSTİYORLAR’

Olaylar sırasında askerler tarafından açılan ateşle yaralanan MEYA-DER Temsilcisi Cenap İlboğa’nın tedavisi kaldırıldığı Erzurum Bölge Eğitim Hastanesi’de devam ediyor. İlboğa, geçirdiği ameliyat sonrası yoğun bakım ünitesine alındığı öğrenildi. Yoğun bakım ünitesinin kapısında 3 resmi giyimli polis 24 saat nöbet tutuyor. DİHA’da yer alan haberde, Cenap İlboğa’nın kardeşi Tayfun İlboğa ağabeyiyle 5 dakika görüştüğü belirtilerek, görüşmenin içeriğine ilişkin şu bilgiler aktarıldı: “Ağabeyimle yaptığım polis gözetimindeki 5 dakikalık görüşmede ağabeyim bana ‘Polisler zorla yalan ifade vermem konusunda baskı yapıyor. Askerle ben de çatıştım. Çatışmada yaralandım’ diye ifade vermemi istiyorlar.” İlboğa, çıkan olayların sorumlusu olarak ağabeyinin ve halkın gösterilmeye çalışıldığını ileri sürdü.

REMZİ BUDANCİR/TARAF

Etiketler: