Pazartesi , 6 Nisan 2015
Anasayfa » Güncel » Pankart açan 3 kişi için bakanlık izni olmadan 301 davası açılmış
Pankart açan 3 kişi için bakanlık izni olmadan 301 davası açılmış

Pankart açan 3 kişi için bakanlık izni olmadan 301 davası açılmış

Soma’da 301 işçinin ölümüyle sonuçlanan maden faciasının ardından Hatay’da bir köprüye astıkları pankart nedeniyle haklarında 301. maddeden dava açılan üç kişi için zorunlu olduğu halde Adalet Bakanlığı’ndan izin alınmadığı ortaya çıktı.

Yazar Orhan Pamuk ve gazeteci Hrant Dink’in aynı maddeden yargılanması sonrası Türkiye ’nin başını ağrıtan 301 davaları, Adalet Bakanlığı’nın izin şartına bağlanmıştı.

İsmail Saymaz’ın Radikal’de yer alan haberine göre Manisa’nın Soma ilçesinde, geçen yıl 13 Mayıs’ta meydana gelen ve 301 işçinin öldüğü maden faciasından sonra SYKP üyesi Sevgi Kurtdere, Serkan Yıldırım ve Mahir Gülbül, Hatay’daki Mostar Köprüsü üzerine “Lazkiye’de Alevilerin, Rojava’da Kürtlerin, Soma’da işçilerin katilisin Tayyip” yazılı pankart asınca gözaltına alınmıştı. Üç SYKP’li “Soma faciasını protesto ettiklerini ve hakaret etmediklerini” söylemişti.

Üç partiliye ilkin, Kabahatler Kanunu kapsamında 1500’er TL para cezası kesilmişti. Daha sonra da Türk Ceza Kanunu’nun 301. maddesi gereğince “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini, yargı organlarını, askeri ve emniyet teşkilatını aşağılamak” ve 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet iddiasıyla dava açılmıştı.

HAKİM: SAVCIYA SORACAĞIZ

Bu davanın ilk duruşması bugün Hatay Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Üç sanık, mahkeme huzurunda, demokratik protesto haklarını kullandıklarını, kimseye hakaret etme kastıyla davranmadıklarını belirttiler.

Bu arada, yasa gereği TCK’nın 301. maddesinden dava açabilmek için Adalet Bakanlığı’nın izin alınması gerektiği halde, izin alınmaksızın davanın açıldığı ortaya çıktı.

Hakim Mustafa Özdemir, bu eksikliği savcılığa soracağını belirterek, duruşmayı 26 Mart’a bıraktı.