Pazar , 5 Nisan 2015
Anasayfa » Güncel » Polise en çok AKP’liler güveniyor
Polise en çok AKP’liler güveniyor

Polise en çok AKP’liler güveniyor

TESEV’in “Polise Güven” raporuna göre, polise en çok Sünni ve AKP’liler, en az ise Kürt ve Alevi’ler güveniyor. Toplumun yüzde 60’ı ise, kanunları çiğneyen polislerin cezasız kaldığını düşünüyor.

Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı (TESEV), “Polis ve Toplum: Türkiye’de Polise Güven Araştırması” raporunu yayınladı. Raporda, toplumun polise bakışı, polisle işbirliği, polislerin cezasız kalması gibi önemli başlıklar ele alındı. Rapordaki istatistiklere göre, Türkiye’de toplumun yüzde 59’u polis teşkilatının yönetiminde halkın söz sahibi olması gerektiğine inanıyor. Toplumun yüzde 60’ı da kanunları çiğneyen polis memurlarının cezasız kaldığını düşünüyor.

POLİSE GÜVEN ORANI YÜKSEK

Rapora göre, toplumun polise dair genel güven algısı olumlu. Bu kapsamda, Türkiye’deki, “polise güven” oranı beş üzerinden 3.89 olarak tespit edildi. Bu rakam, siyasi ve sosyal merkezde yer almayan kesimler arasında ise daha düşük. Uluslararası polis algısı çalışmalarında polise güvenin yüksek olduğu ülkelerde güven ortalaması 4’ün üzerinde olduğu belirtilen raporda, güvenin düşük olduğu ülkelerde rakamın 2.5 olduğu, Türkiye’nin iki uç arasında kaldığı belirtiliyor. Rapor için görüşü sorulan kişilerden hayatlarında bir kere bile polisle temas etmiş olanlar polise daha az güveniyor.

EN ÇOK AKP’Lİ VE SÜNNİLER GÜVENİYOR

Raporda, polise güvenin inanç, etnik ve siyasi kimlik üzerinden araştırma sonuçlarına da bakılıyor. Bulgulara göre, Sünni, Türk, AKP’li ve MHP’li kesimlerde polise duyulan güven yüksekken, Aleviler, Kürtler, BDP ve HDP’liler arasında polise duyulan güven daha düşük. Sünniler’in ayrıca, Alevi ve Bektaşilere göre polisle işbirliği yapmaya ve itaat etmeye daha yatkın oldukları ifade ediliyor. Raporda, Türk, AKP’li ve Sünni grupların polisin ciddi ihlallerine bile tolerans göstermeye eğilimli olduğu belirtilirken, Kürt, Alevi, BDP’li grupların basit uygulamalara bile ihlal şüphesini ortaya çıkardığı anlatılıyor. Yine, toplumun yüzde 59’u polis teşkilatının yönetiminde halkın söz sahibi olması gerektiğine söylüyor.

KÜRTLER: FAİLLER YAKALANAMIYOR

Rapora göre Kürtler, polisin suç faillerini yakalama konusunda başarısız olduğunu söylüyor. Raporda, siyasi aidiyet bildirmeyen kesimin polise güveni arttırmak için polisin etkin olduğu algısının güçlendirilmesine ihtiyaç olduğu tespiti yapılıyor.

AYSUN YAZICI – NURŞEN GÜNGÖR