Cumartesi , 4 Nisan 2015
Anasayfa » Güncel » Roboski eyleminde kimliğe ‘tokat’
Roboski eyleminde kimliğe ‘tokat’

Roboski eyleminde kimliğe ‘tokat’

Roboski katliamının yıldönümü nedeniyle İstanbul Üniversitesi öğrencisi bir grup, eylem yaptı. Grup Vezneciler’e yaklaştığı sırada, kameralara doğru kimlik gösteren bir gence, eylemcilerden biri tokat attı.

Roboski’de 28 Aralık 2011 tarihinde çoğu akraba 34 kişi savaş uçaklarının bombardımanı sonucu hayatını kaybetmişti. İstanbul Üniversitesi Demokratik Yurtsever Öğrenci Meclisi üyesi bir grup, olayın yıldönümü nedeniyle eylem yaptı.

İstanbul Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi önünde toplanan grup buradan çıkarak Vezneciler’e doğru yürüdü. “Maraş’tan Roboski’ye hesap sormaya” yazılı pankart açarak tramvay yoluna çıkan grup, bir süre burada sloganlar atarak yürüdü. Bu sırada tramvaylar grubun yoldan çıkmasını bekledi.

KİMLİK GÖSTERDİ TOKAT YEDİ

Çevik kuvvet polislerinin uzaktan takip ettiği grup, Vezneciler’e yaklaştığı sırada, bir gencin kameralara doğru kimlik göstermesine tepki gösterdi.

Kimliği ne amaçla gösterdiği anlaşılamayan gence, eylemcilerden biri tokat attı. Genç daha sonra olay yerinden uzaklaştı.

ÖĞRENCİLERDEN CANLANDIRMA

Vezneciler Metro İstasyonu çıkışına gelen grup burada bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada, “Savaş uçakları ile katledilen 34 canımızı anmak için buradayız. Katliamın üçüncü yıldönümünde, bu katliamı gerçekleştirenleri şiddetle lanetliyoruz. Bu katliamdan mutlaka hesap sorulacaktır” denildi. Açıklamanın ardından eylemciler, yaşanan olayın canlandırmasını yaptılar.

Canlandırmayı izleyen bazı göstericiler gözyaşlarına hakim olamadı. Eylem olayda yaşamını yitirenlerin isimlerinin sayılmasının ardından son buldu.

DHA