Cumartesi , 2 Mayıs 2015
Anasayfa » Güncel » Taksim Dayanışması davasında flaş karar
Taksim Dayanışması davasında flaş karar

Taksim Dayanışması davasında flaş karar

Gezi Protestolarına ilişkin 2 yıldır devam eden Taksim Dayanışması davasından tüm sanıklara beraat kararı çıktı. Mücella Yapıcı savunmasında, “Gezi bu ülke için bir umuttur” dedi

Gezi Parkı protestolarına ilişkin, aralarında Mimarlar Odası İstanbul Şubesi Genel Sekreteri Mücella Yapıcı, İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Ali Çerkezoğlu’nun da bulunduğu 26 sanıklı “Taksim Dayanışması” davasında tüm sanıklar beraat etti.

İstanbul 33. Asliye Ceza Mahkemesi’nce görülen davanın yedinci duruşmasında sanıkların son sözleri soruldu. Duruşmaya, Gezi olayları sırasında başına polisin gaz fişe isabet etmesi sonucu uzun zaman komada kalarak hayatına kaybeden 15 yaşındaki Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan da izleyici olarak katıldı.

GEZİ BU ÜLKE İÇİN BİR UMUTTUR

Örgüt yöneticiliği suçlaması yapılan Mimarlar Odası Genel Sekreteri Mücella Yapıcı son savunmasında, “Hapis cezası veya yaptırımların bizim için bir önemi yoktur” ifadelerini kullandı. Savunmasını Taksim Dayanışması’nın bildirisiyle yapan Yapıcı, “Taksim Dayanışmasından örgüt çıkartmaya çalışıp, kendi suçlarını örtmeye çalışanlara sesleniyorum. Bizim gözümüzde hapis cezasının bir önemi yoktur. Kamusal alanda eylem yapma özgürlüğü yargılanamaz. Gezi ve Haziran direnişi bu ülkenin aydınlık geleceği için bir umuttur Buradaki faaliyetler bir suçsa, ben bu suçu kabul ediyorum” diye konuştu.

GEZİ BİR DESTANDIR

Daha sonra Ali Çerkezoğlu’na son sözleri soruldu. İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Çerkezoğlu da savunmasında, “Gezi bir destandır” dedi. Çerkezoğlu, “Gezi Parkı’na giderek bu ülkenin en büyük demokrasi şöleninin bir parçası olduk. Ancak iki yıldır süren bu yargılamada, bitmek bilmeyen bir suçla muhatap olduk. Gezi ve Haziran direnişi bizim için bir onur madalyasıdır. Gezi bir şiir olarak başladı ve her gün kendini yenileyen bir masal olarak devam edecek. Cellatlar masalın yayılmasını durdurabilirler mi? Bu masalın 1001 gece masalı gibi süreceğini ve destanlaşacağını herkes biliyor” diye savunma yaptı.

MÜŞTERİ YERİNE SANIK OLMAYI SEÇTİLER

Söz alan avukatlardan Turgut Kazan da, davanın AHİM kararlarına göre beraatle sonuçlanması gerektiğini belirtti. Avukat Fikret İlkiz de yolsuzluk soruşturmalarındaki takipsizlik kararlarını dayanak yaparak müvekkillerinin beraatını istedi. İlkiz, “Bu davada niçin örgüt suçlaması olamayacağını 17-25 Aralık takipsizlik kararları söylüyor. Sosyal, kendiliğinden bir araya gelen topluluklar hukukun kapsamı dışındadır. Kendiliğinden biraraya gelen topluluklar örgüt olarak nitelendirilemez” dedi.

Avukat Ayhan Erdoğan da, “Bugün Gezi Parkı eylemleri olmasaydı orada Topçu Kışlası olacaktı. O zaman bu sanıklar ya da başkaları da oraya müşteri olacaktı. Bu sanıklar müşteri olmak yerine sanık olmayı seçtiler. Müvekkillerimin burada olması onurdur. Onların savunması da onurdur” ifadelerini kullandı.

BÜTÜN SANIKLAR BERAAT ETTİ

Daha sonra kararını açıklayan mahkeme, davaya konu olan olayların yasada “suç olarak tanımlanmadığını” belirterek bütün sanıklara beraat kararı verdi. Mahkeme ayrıca, örgüt kurma eylemlerinden suçlanan Mücella Yapıcı ve Ali Çerkezoğlu’nun da aralarında olduğu sanıklar hakkında da, aynı gerekçeyle beraat verdi. Hakim Onur Özsaraç, beraat kararını okumasının ardından bu eylemlerin düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında kaldığını söyleyerek, “Tek bir şartla bunu söylüyorum. Şiddet olmayacak. Bundan sonra buna nasıl dikkat edeceksiniz bilmiyorum” ifadelerini kullandı. Bu sözler sonrası salonda gülüşmeler yaşandı.

1 MAYIS’TA TAKSİM’DEYİZ

Adliye çıkışında basın açıklaması yapan Mücella yapıcı, Taksim Dayanışması’nın 1 Mayıs çağrısını okudu. Yapıcı, “Demokrasiyi, doğayı, parklarımızı, mahallelerimizi, meydanlarımızı, suyu, toprağı, bedenlerimizi, eğitim ve sağlık hakkımızı savunarak, emek sömürüsüne, güvencesizliğe, taşeronlaştırmaya, işsizliğe, şiddete ve baskılara karşı; umudu, dayanışmayı, özgürlüğü ve eşitliği büyütmek için, 1 Mayıs’ta, Yine 1 Mayıs Alanı’nda; Taksim’deyiz” dedi.

AYSUN YAZICI

Etiketler: