Cumartesi , 4 Nisan 2015
Anasayfa » Güncel » ‘Tanrı meşgul’ tişörtüyle namaz
‘Tanrı meşgul’ tişörtüyle namaz

‘Tanrı meşgul’ tişörtüyle namaz

Diyanet İşleri Başkanlığı, camilere namaz kılmaya gelen gençlerin giydikleri İngilizce yazılı tişörtleri, ‘kültür yozlaşmasına yol açtığı’ gerekçesiyle gündemine aldı.

Diyanet’in aile dergisinde ‘Kültür Yozlaşması: Tişört Yazıları’ başlığıyla yayımlanan yazıda, camiye giden gençlerin üzerindeki tişörtlerden örnekler verildi. Gençlerin, anlamlarını bilmeden İngilizce yazılı ve baskılı tişörtler giydiğine dikkat çekilen yazıda, camide namaz kılan gençlerin fotoğrafları da paylaşıldı.

Dergide eleştirilen tişörtlerle namaz kılan iki gencin fotoğraflarına da yer verildi. Dergide yer alan fotoğraflardan birinde namaz kılan gencin üstündeki tişörtte İngilizce “Born to… Rock drnk and fuck” (Dünyaya içmeye, dans etmeye ve cinsel ilişki kurmaya geldik) yazılı. Namaz kılan başka bir gencin giydiği tişörtte de şeytanı sembolize eden fotoğrafın üstünde “God’s busy… Can I help you?” (Tanrı meşgul, ben yardımcı olabilir miyim?) diye yazıyor.

Diyanet dergisinde yer alan makaleyi kaleme alan isim ise Selçuk Üniversitesi İngilizce Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Yağmur Küçükbezirci, Habertürk gazetesinden Volkan Yanardağ’a yaptığı açıklamada, yeğeninin giydiği bir kıyafette İngilizce olarak, “Ben aç bir köpeğim” yazdığını belirterek bunun kendisi için bardağı taşıran son damla olduğunu söyledi. Küçükbezirci, “Rahatsız etme henüz sarhoş değilim”, “Bu gece boşum”, “Maddiyatçı kız” gibi İngilizce yazan tişörtleri giyen gençlerin, bu yazıların anlamlarını bilmeden çarşı pazar dolaştıklarına da dikkat çekti.