Salı , 31 Mart 2015
Anasayfa » Güncel » Tazminat isteyen Reza Zarrab’a yargıdan olumsuz cevap!
Tazminat isteyen Reza Zarrab’a yargıdan olumsuz cevap!

Tazminat isteyen Reza Zarrab’a yargıdan olumsuz cevap!

17 Aralık rüşvet ve yolsuzluk soruşturmasının sanıklarından Reza Zarrab, kendisi hakkında Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne 14 adet soru önergesi veren Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu hakkında, İstanbul 22. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açtığı davayı kaybetti.

TBMM’nin yürütmeyi denetleme yetkisini kullanma yollarından bir tanesinin de soru önergeleri olduğuna dikkat çeken mahkeme, “Denetim yetkisi kapsamında bahsi geçen soruşturma dosyasında, davacı ile ilgili bir takım iddiaların gerçek olup olmadığını ortaya çıkarabilmek amacı ile hazırlandığı ve davacıya yönelik hakaret içeren herhangi bir ifadenin kullanılmadığı görülmektedir. Soru önergelerinde kullanılan ifadelerde hukuka aykırılık bulunmamaktadır” dedi.

Reza Zarrab, Tanrıkulu’nun, Meclis Başkanlığı’na verdiği 14 adet soru önergesinde görev ve yetkileri kötüye kullandığını, kişilik haklarını zedeleyerek defaetle siyasete kendisini alet ettiğini iddia ederek, itibarı zedelendiği için her bir önerge için 5 bin TL olmak üzere toplamda 70 bin TL manevi tazminatın ödenmesini talep etmişti.

EMRULLAH BAYRAK | ANKARA (CİHAN)