Salı , 12 Mayıs 2015
Anasayfa » Güncel » “Türkiye, Musul operasyonuna katılacak” iddiası
“Türkiye, Musul operasyonuna katılacak” iddiası

“Türkiye, Musul operasyonuna katılacak” iddiası

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetim Başkanı Mesud Barzani’ye yakınlığıyla bilinen haber sitesi Rûdaw’a konuşan Musul Valisi Esil Nuceyfi, “Türkiye, Musul operasyonuna katılmaya karar verdi” dedi.

Vali Nuceyfi, Türkiye’nin operasyona askerî ve lojistik destek sunacağını, ayrıca silah ve cephane göndereceğini dile getirdi. Esil Nuceyfi’nin kardeşi olan Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Usame Nuceyfi, geçen günlerde Türkiye’ye gelerek, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüşmüştü.

Ninova vilayetinin merkezi olan Musul, geçen yıldan bu yana IŞİD’in işgâli altında bulunuyor. ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri, Irak Ordusu ile peşmergeler, kenti kurtarmak için hazırlık yapıyor. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, geçen günlerde katıldığı bir TV programında “Mart ayında IŞİD’e kapsamlı bir operasyon düzenlenecek. Kapsamlı bir mücadele başlayacak. Türkiye kendi öncelikleri bakımından da koalisyonla işbirliği içinde olup olmayacağını, hareket edip etmeyeceğini şu anda tartışıyor. Türkiye’nin talepleri dikkate alındığında yapacaklarımızı koalisyonla değerlendiririz” demişti.

Etiketler: