Pazartesi , 23 Şubat 2015
Anasayfa » Güncel » Türkiye, yeni Süleyman Şah Türbesi için Suriye’nin Eşme Köyü’ne bayrak dikti
Türkiye, yeni Süleyman Şah Türbesi için Suriye’nin Eşme Köyü’ne bayrak dikti

Türkiye, yeni Süleyman Şah Türbesi için Suriye’nin Eşme Köyü’ne bayrak dikti

Bir süredir bölgedeki çatışmalar nedeniyle askerlerin nöbet değişimi yapmadığı Türkiye’nin yurt dışındaki tek Türk toprağı Süleyman Şah Saygı Karakolu’ndaki Süleyman Şah Türbesi’nde yer alan naaş ve buradaki Saygı Karakolu’nda görevli 38 personel “Şah Fırat Operasyonu” ile gece yarısı Türkiye’ye getirildi. Başbakan Ahmet Davutoğlu, yeni türbe yeri olan Suriye Eşmesi’ne Türk bayrağı dikildiğini açıkladı.

Bu arada operasyona katılan bir askerin kaza sonucu hayatını kaybettiği açıklandı. Kazanın nasıl gerçekleştiğine dair bir bilgi verilmezken, hayatını kaybeden askerin muhabere astsubayı Halit Avcı olduğu öğrenildi.

SÜLEYMAN ŞAH’IN NAAŞI EŞME’YE NAKLEDİLECEK

Süleyman Şah’ın naaşının Suriye sınırları içindeki Eşme Köyü’nde, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kontrol altına aldığı ve Türk bayrağının çekildiği yeni türbeye nakledileceği belirtildi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Suriye’deki Süleyman Şah Saygı Karakolu’ndaki askerlerin Türkiye’ye getirilmesiyle ilgili Twitter’deki hesabından açıklamalarda bulundu.

Davutoğlu şunları yazdı:

“Ecdadımızın emaneti Süleyman Şah’ın naaşı Suriye içindeki yeni mekanına geçici olarak nakledilmek üzere ülkemize getirilmiştir. Bugüne kadar büyük bir onurla görev yapan Süleyman Şah Saygı Karakolu personeli de TSK’nın Şah Fırat operasyonuyla yurda dönmüşlerdir. Süleyman Şah’ın naaşının nakledileceği Suriye Eşmesi’nde bir bölge ordumuz tarafından kontrol altına alınmış, bayrağımız göndere çekilmiştir. Her türlü riski barındıran çatışma ortamında Suriye toprakları içerisinde gerçekleştirilen bu son derece başarılı operasyon nedeniyle Türk Silahlı Kuvvetleri’mizin kahraman personelini bir kez daha tebrik ediyorum.”

GÜVENLİK GEREKÇESİ

Genelkurmay Başkanlığı’nın web sayfasında da operasyonla ilgili açıklama yapıldı. Açıklamada, Süleyman Şah Saygı Karakolu’ndaki manevi değeri yüksek ecdat yadigârı emanetlerin Suriye’de ortaya çıkan güvenlik sorunları ve askeri zaruretler nedeniyle, Türkiye’nin hakları saklı kalmak üzere geçici olarak yine Suriye topraklarında bulunan Suriye Eşmesi köyüne taşınmak üzere Türkiye’ye getirildiği belirtildi.

DHA