Pazar , 28 Aralık 2014
Anasayfa » Güncel » Atayün: Kimseden talimat almadım
Atayün: Kimseden talimat almadım

Atayün: Kimseden talimat almadım

14 Aralık soruşturması kapsamında ifade veren Atayün’e Gülen’in talimatları doğrultusunda operasyon yaptıkları suçlaması yöneltildi. Atayün, Tahşiye grubuyla ilgili soruya, “El Kaide’nin Türkiye hücresi olarak biliyorum” diye yanıt verdi. Atayün’ün savcıya,”Hangi terör örgütüne üyeyim” sorusu ise cevap bulmadı.
Polislere yönelik 22 Temmuz operasyonu kapsamında tutuklu bulunan İstanbul Terörle Mücadele eski Şube Müdürü Yurt Atayün, eski İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer, eski İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürü Ömer Köse, eski İstihbarat Şube Müdürü Erol Demirhan, İstanbul eski Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdür Yardımcısı Kazım Aksoy 14 Aralık soruşturması kapsamında ifade vermek üzere adliyeye getirildi.

Fethullah Gülen için yakalama kararı çıkartılan 14 Aralık soruşturması kapsamında ilk olarak Yurt Atayün’ün ifadesi alındı. Savcı İrfan Fidan ve Hasan Yılmaz’a ifade veren polislere talimat doğrultusunda operasyon yaptıkları iddiaları sorularak, örgüt suçlaması yapıldı.

TAHŞİYE: EL KAİDE’NİN TÜRKİYE HÜCRESİ

Yurt Atayün ifadesinde ilk olarak 2009 yılında Ankara’dan İstanbul’a İçişleri Bakanı Beşir Atalay ile şu an AKP milletvekili olan dönemin Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kaan Köksal’ın onayıyla atandığını söyledi. Tahşiye örgütüyle ilgili soruşturma talimatını kimden aldıkları sorusunu Atayün, “Talimatı savcıdan aldım” diye yanıtladı. Tahşiye’nin kelime anlamı soruşan Atayün, “Bu kelimeyi şube müdürlüğüne atandığımda El Kaide örgütünün Türkiye hücresi olarak duydum” diye cevap verdi.

SİLAHLI TALİM GÖRÜNTÜSÜ VAR

Tahşiye grubuna yönelik silahlı bir eylemin tespit edilip edilmediği sorusuna Atayün, Mehmet Doğan’ın El Kaide’yi övücü konuşmalar yaptığını, Afganistan’a cihat çağrısı yaptığını, bu noktada para toplama faaliyetleri yürüttüğünü söyledi. Operasyonda örgüt evinden silahlar çıktığını söyleyen Atayün, “Operasyonda ele geçen videoda aklımda kaldığı kadarıyla silahlı talim görüntüsü olduğunu hatırlıyorum” dedi.
BU KONUŞMAYI İLK KEZ DUYUYORUM
Atayün’e daha sonra Fethullah Gülen’in 2009 yılında yaptığı “İrtica paranoyası” başlıklı konuşması soruldu. Atayün bu sohbetle ilgili, “Ben bu konuşmayı şu anda sizden dinliyorum” diye yanıtladı. Soruşturma kapsamında iletişimin dinlenmesiyle ilgili uzatma yazılarında imzası olduğu sorusuna Atayün, soruşturma kapsamında yapılan işlemlerin hakim ve savcı talimatına uygun yapıldığını ve hukuk dışı bir işlem olmadığını belirtti.

GÖREVDE DEĞİLDİM, BİLMİYORUM

Atayün’e, Ergenekon ve Ankara Gölbaşı Zir Vadisi’nde bulunan bombalarla Tahşiye örgütüne yönelik operasyonda bulunan sis bombalarının aynı seriden olduğunu bilip bilmediği soruldu. Atayün, Poyrazköy soruşturmasıyla ilgili aramalar yapıldığında Ankara’da görevli olduğunu, Poyrazköy kazısında LAW silahlarının bulunduğunu söyledi. Atayün, “Eğer bu sis kutusu bu lav silahlarının bulunduğu aramada ele geçen malzeme, ise ben bu tarihte İstanbul’da değildim. Gölbaşı’nda yapılan kazıda ele geçirilen malzemeleri de basından duydum. Bu operasyonda da görev almadım” ifadelerini kullandı.

KİMSEDEN TALİMAT ALMADIM

Tahşiyeciler grubuna yönelik talimatla operasyon yaptıkları iddialarını reddeden Atayün ayrıca, “Bütün işlemler kanun kapsamında yerine getirilmiştir. Cumhuriyet savcısının talimatı doğrultusunda hareket eden şahsımın hiçbir cezai sorumluluğu yoktur. Konuyla ilgili soruşturma kapsamında yazılan iddianame Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilerek, yargılama başlamıştır. Eğer bir eksiklik veya usülsüzlük bulunduğu takdirde, iddianamenin iade edilmesi gerekirdi. Ancak böyle bir eksiklik tespit edilemediğinden iddianame kabul edilmiştir. Yasal amir ve merciiler dışında kimseden talimat almadım” dedi.

‘HANGİ ÖRGÜTE ÜYEYİM’ SORUSU CEVAP BULMADI

Yurt Atayün’ün sorgusu sırasında gergin anlar yaşandı. Savcı İrfan Fidan’a ifade veren Atayün, savcıya terör örgütü üyeliği suçlamasını sorarak, hangi örgüte üye olduğunun cevaplanmasını istedi. Savcı Fidan bu soruya cevap vermedi. Bunun üzerine sorgu zaptına Atayün ve avukatı imza atmadı. Tutanağa, “Hangi terör örgütüyle suçlandığı açıkça yazılmadığı için şüpheli müdafii ve şüpheli tarafından ifade tutanağı imzalanmamıştır”notu düşüldü.

AYSUN YAZICI