Pazar , 26 Nisan 2015
Anasayfa » Güncel » Utandıran kararda yeni skandal..Tutuklanan avukata ‘Sen Alevi misin’ sorusu!
Utandıran kararda yeni skandal..Tutuklanan avukata ‘Sen Alevi misin’ sorusu!

Utandıran kararda yeni skandal..Tutuklanan avukata ‘Sen Alevi misin’ sorusu!

Adalet Bakanlığı’nda girdiği hakimlik mülakat sınavında yaşanan tartışma sonrasında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a hakaret suçundan tutuklanarak  cezaevine gönderilen Afyon Barosu’na kayıtlı Avukat Umut Kılıç’ı ziyaret eden CHP Ankara 1. Bölge 6. Sıra Milletvekilli Adayı Ali Haydar Hakverdi, görüşmeyle ilgili detayları anlattı. Hakverdi, avukat Kılıç’ın moralinin yerinde olduğunu belirterek yaptığından pişmanlık duymadığını söyledi.

Avukat Umut Kılıç’ı tutuklu bulunduğu Sincan Cezaevi’nde ziyaret eden CHP Ankara 6. Sıra Milletvekili adayı Ali Haydar Hakverdi, görüşmenin detaylarını İleri’ye anlattı. Rıfat Doğan imzalı habere göre Hakverdi, Kılıç’ın morali ve sağlığının yerinde olduğunu belirterek “yaptığı hiçbirşeyden pişman değil” dedi. Kılıç’ın dün yapılan mülakatta kendisine sadece kimlik bilgilerinin sorulması üzerine duruma itiraz ettiğini söyleyen Hakverdi, avukatın kendisine ait kimlik bilgilerinin heyette olduğunu belirttiğini kaydetti. Hakverdi, yaşanan bu tartışma üzerine heyetin Kılıç’tan dışarı çıkmasını istediğini ancak Kılıç’ın “çıkmayacağını” belirtmesi üzerine heyetten bir üyenin ‘Sen Alevi misin’ diye sorduğunu aktardı. Hakverdi, Avukat Kılıç’ın ise şöyle konuştuğunu söyledi:

‘Alevi değilim, ne olduğum önemli değil. Sorduğunuz soru bile sizin taraf olduğunuzu gösteriyor. Siz beni zaten almayacaksınız çünkü yandaşsınız. Sizler emperyalizmin uşağı olan faşist AKP’nin içinden gelen kimselersiniz, hükümetin adamlarısınız. Yine alınmayacağımı bildiğim için sınava tepki göstermek amacıyla katıldım. Düzenden sistemden, kayırmacılıktan dolayı bir konuşma yapmak istedim ama engellendim. Kendilerinin de buna ortak olduğunu söyledim. Hükümetten kişiler olduğunu söyledim. Dışarı çıkmamı istediler, ben de konuşmaya devam ettim. Bana mesleğimle ilgili soru sormak istediler, ben de tepkimi dile getirmek için konuşmaya devam ettim. Ben sistemi eleştirdim, kendi üzerlerine alındılar. Polis çağırdılar. Yaptığımın arkasındayım. Çünkü bana yapılanları kabul edemezdim.”

Hakverdi “genç avukat kardeşimize ve mücadelesine hep destek olacağımı bilmenizi isterim” dedi.

Etiketler: